UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
szukam polaków w santo domingo
Autor Wiadomość
carbon 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 00:55   

Zgadzam sie zupelnie z Mikem i tak samo uwazam ze 1500usd w rejonach bavaro na 2 osoby to nie zaden wypas a normalna egzystencja jak na bialego czlowieka .
Widzisz Mike koledzy z forum nie rozumieja jednek waznej kwesti ktora poruszyles tutaj , a mianowicie ze piszemy tu zyciu bialych ludzi a nie tambylcow , wiec nie ma sensu porownywac z Pl .
Rejony turystyczna maja zakodowwne krojenie z kasy gringo , i jesli chce sie w takowych funkcjonowac nie mozna porownywac sie do dominikanczyka czy innego kunta kinte chyba ze przepastujecie sie czarna pasta do butow i poduczycie chiszpanskiego slangu wtedy moze za taniej sie da .
Mike ma wiadomosci z pierwszej reki bo tam mieszka , ja tam bywam czasami ostatnio miesiac temu i moge to potwierdzic .
Za byle apartment z malym basenikiem w sensownej dzielnicy z pseudo ohrona ( znaczy haitanczykami co cie okradna predzej czy pozniej ) wolaja tak z 750$ usa na miesiac , a gdzie reszta , wolowina w porzadnym sklepie taka cena jak w usa , elektronike widzialem jeszcze drozsza dobry rum 20$ usd , chyba ze bedziecie pic lury , panne na lody zaprosicie ( zeby ona pozniej tym samym sie odwdzieczyla :)) to tak 5 usd , a gdzie ciuchy jakes auto ni wspomne o innych pierdolach , w Bavaro peso mozecie uzyc do wysmarkania , tak kroluja zielone i ceny jak na nie przystalo .
No chyba ze bedziecie sie komarkiem w dwojke bujac po jakis dziadowniach ale nikomu tego nie polecam bo gdyby tylko na sraczce sie skonczylo czy na jakiejs malarii to pol biedy ale zapuszczajac sie w bialej skorze i innym akcentem na zadupia to moze sie zle skonczyc.

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 04:11   

Tak ceny sa bardzo podobne jak w Moskwie czy Nowym Jorku (na zywnosc), jakosc o wiele gorsza.
Technika i AGD to raczej tragedia wszystko ze zwrotow ze stanow, sprzychaja do nas.
Prad, u nas nie ma progu minimalnego leci stala oplata 16pesos kilowat. Srednio ludzie placa okolo 200-300 dolarow, bogaci 500-1000 i w gore.
Jeszcze o paliwie ten regular to 90 oktanow a premium chyba 96 a wiadomo im mniej oktanow tym wiecej pali, disel jest tragiczny znajomy sprowadzil jakies wypasione Tuaregi kiedys ze soba i po zalaniu miejscowa ropa komputer wyswietlil ze paliwo sie nie nadaje i nie dal odpalic za jakies kosmiczne pieniadze przyslali technika z notbookiem cos tam kombinowal po czym samochody zaczely normalnie odpalac ale sie nameczyl chlopak.
W turystycznych rejonach to cisna i bialych i czarnych wszyscy dostaja po dupie rowno bo ceny sa dla wszystkich takie same, nawet powiedzial bym ze czarny ma wiecej po dupie bo kupuje zarcie nie w supermarkecie a w kolmado a tam ceny sa srednio w dwa razy drozej. Bo czarny ma inny system zarobkowy raz gdzies tam wyrwie 200peso na dzien a raz nie wiec leci kupi jeden platan dwa jajka maly olej (mizerny) i 30 gram ryzu. Bo w supermarkecie nie kupisz jenego jaja i ryzu czy maki Ci nie nasypia na oko. Wiec probuja golic bialych zeby te pesos zarobic ale koszta zycia tez maja wysokie dlatego tak chwytaja za rece.
Jedynie na czym oszczedzaja to ze zyja w dziurach roznych sraja pod plotem i mieszkaja po 8miu w jednym pokoju na podlodze, tu oszczedzaja no i jak gotuja to kazdy da te 50 pesos na 8miu juz jest 400 pesos mozna niezla wyzere urzadzic. Jeszcze jak ma zone nie brzydka to wysle zeby bialym poobciagala to zawsze te 50-100$ za wieczor skreci i zycie leci:):). Ale jak zona to juz mieszkaja we dwoch zazwyczaj wiec musi zapracowac :). No i badziewny koks zawsze mozna bialasom opchnac po 100$.
Juz pisalem raj na ziemi, przyjezdzajcie wszystko za darmo :):)

Cortez 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 07:26   

MikeM to ciekawe ze u Was jak sprawdzaliśmy juz kiedys paliwo jest tańsze a koszty jazdy sa wg Ciebie droższe .Spalania które podajesz sa zawyżone .Nie miałem nigdy Rama ale wiem ze potrafi spalić do 25 l jednak Lexus LX w wersji long z napędem na 4 koła pali Max 13 litrów , wiem bo jeździłem .Audi A8 4.2 benzyna quatro tak samo 13 litrów .Takie auto ma moj wspólnik wiec tu nawet nie pisze ze jeździłem bo jest w eksploatacji u nas na codzień .Fakt to jest marka która cały czas ulega awariom i ich koszta sa ogromne ale spalanie ma małe .Ja jeżdzę Honda legend .To jest nazwa europejska bo w USA tej sam identyczny samochód nazywa sie Acura RLX .To auto choć jego osiągi sa słabsze niz Audi A8 pali 20 litrów , no bywa ze 18,5 ale bywa tez ze i 23 ( jest tam juz leciwa jednostka napędowa która w zamian sie nie psuje ).Jeep Wrangler Unlimited 3.6 litra 16 litrów przy pokaźnych korkach wiem bo kiedys tez jeździłem .Pamietam tez jeepa liberty to był mojej siostry i on palił jak moja Honda przy silniku 3.7 spalał 20 litrów .Nie sadze by u Was zwłaszcza z racji tego ze jest cieplej i silniki szybciej sie nagrzewają te auta paliły wiecej .Owszem słyszałem narzekania na lexusa RX w tej nowej najnowszej wersji ale to dla tego ze tam mały silnik 2 litry i wszyscy go cisną .Reasumujac nie wiem z jakich to powodów u Was koszta związane z jazda autem maja byc wyższe niz u nas skoro macie tańsze paliwo .Jesli chcesz mnie kolego przekonać ze u Was takie same auta spalają wiecej to myśle ze to kiepski pomysł .Nie sadze tez byście statystycznie mieli wiecej jeżdze ja .Jesli o mnie chodzi to ostatnio np w 36 godzin przejechałem 2600 km ( wyjazd z Łodzi trasa pod granice Francji i Niemiec za Frankturtem nad Menem , pozniejkierunek Essen i znowu w kierunku niemiecko francuskiej granicy i powrót do Łodzi ) .Reasumujac 1000 USD na paliwo przy niższej jego cenie unWas to musiałoby oznaczać ze ktoś jeździ unWas Honda Legend albo Dodge Ram około 7 tys km bo powiedzmy jasno Honda 20 to pali w mieście a w trasie 13 .Zatem jesli ja mam w mieście koszt km 80 gr czyli 21 centów USA a w trasie mam 13-14 centów USA za km .to żaby wydać 1000 USD czyli 3850 zł to trzeba by przejechać jakieś 7 tys km każdego miesiąca .Z Perto Plata do Santo domingo jest jakieś 220 km by przejechać 7 tys km musiałbyś zatem przez miesiąc jechać z santo domingo do Peuto plata i jeszcze jeździć sporo po mieście a na kolejny dzien wracać i tak w koło przez miesiąc by przejechać 7 tys km miesięcznie i wydać na paliwo 1000 USD .MikeM na wielu rzeczach moge mieć mylne wyobrażenie o Dominikanie ale kurcze nie chcesz mi chyba powiedzieć ze ceny paliw które podawałeś sam na tym formum niecały miesiąc temu uległy podwojeniu w czasie miesiąca A Ty sam pisałeś ze kupujesz gaz wiec tym bardziej 1000 dolarów usa za paliwo w państwie gdzie spora trasa ma 200 km wydaje sie byc kwota delikatnie mówiąc 4 razy zawyżona nawet przy paliwożernym aucie benzynowym .Pamietam Polska opiekunkę na Punta Ana , mówiła ze mieszka tam bardzo długo i sporo jeździ .Miala nowe Suzuki Vitara 2.4 benzyna jesli niczego nie pomyliłem .Mowila minie benzyna kosztuje ja zazwyczaj 250 USD na miesiąc chyba ze kilka razy jedzie do santo domingo dodatkowo tomwtedy wiecej .

Cortez 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 07:30   

Jeszcxę jedno MikeM o Lexusie LX to nie słyszałem ?U nas nie ma takiego modelu w każdym razie ja go nie widziałem .Ja pisałem o Lexusie Ls to jest odpowiednik audi a8 albo mercedesa S czy BMW 7.Lezus ls ma dwa silniki 4.6 i 4.9 litra oba napędzane benzyna .Ten mocniejszy silnik spała w mieście 13 litrów czyli tyle samo ile audi a8 z silnikiem benzynowym 4.2 litra .

Cortez 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 07:57   

Zenon S oraz MikeM teraz o jedzeniu i utrzymaniu .Zenon S napisał cos takiego ( pisze z pakiecie ) : trzeba mieć sprzątaczkę bo nie bede sam sprzątać i prac .
Panowie rozumiem Wasza szlachecka naturę i moze nieco sie wypowiem w tym temacie .Wlasnie przed wczoraj przegłosowano ze minimalna cena pracy w Polsce od 1 stycznia 2017 ma byc na poziomie 2409.60 zł .Na dien dzisiejszy jest to blisko 700 USD a kwota ta moze wzrosnac jesli USD bedzie spadać choć możliwe ze i wzrośnie .Zatem jesli mamy tak do tego podejść to oczywiscie mozna wydać i 20 tys USD za miesiąc .Panowie ja nie mowię o knajpach z homarami bo za takie i w Polsce płaci sie 300 USD .Ja pisze o normalnym życiu .O tym ile kosztuje kg wołowiny albo sera czy ziemniaków .Jesli aby porównywać ceny w knajpach nie widze problemu .Blem w knajpie na dominikanie raz z jedzeniem i raz takiej z drinkami i napojami ( hard Rock jesli dobrze pamietam ) w każdej z nich spodziewałem sie zapłacić 4 razy wiecej niz sutanna która opiewał rachunek .Powiedzialbym jasno wszystko macie raczej śmiesznie tanie a nie drogie : paliwo nieco tańsze co juz sobie udowadnialiśmy z MikemeM , samochody Tamsze często o 70 % np chrysler 300 c produkowany w zakładach Steyer w Austri kosztował u Was wtedy 1/3 tego co w Europie .U nasz kosztował wtedy 140 tys USD u was około 40 tys USD .Pamietam bo rozmawiałem na ten temat .Co do klimy 19 godzin to moze sie klimatyzowac ktoś kto nie pracuje owszem u mnie klima pracuje i w biurze i w domu w domu włączam ja na 4-5 godzin 6 razy czasem 10 na miesiąc i rozumiem ze u Was włącza sie ja 30 razy w miesiącu ale chyba nie chcecie mimpowiedziec ze Wasze klimy maja większy pobór mocy ? Co do czemu 0.5 USD kilowatogodzina to chyba tez robicie siebie wolne żarty .Nie znam panstwa gdzie sa takie stawki za prąd .Moje urządzenie klimatyzacyjne pobiera maksymalnie 5 kw na godzinę ale jest to pobór na rozruchu .Gdy powietrze jest juz schłodzone i trzeba tylko podtrzymywać jego temperaturę to pobór jest na poziomie 2.0-2.8 kw na godzinę .Dodam ze mam jak pisałem około 76!'etrow i w salonie gdzie urządzenie działa jest mega chłodno a w reszcie mieszkania zadowalająco .Rozumiem ze w DR takie urządzenia mogą pracować cały czas pełna mocą 5 kw ale to i tak niewiele zmieni. Ogólnym rachunku .Dodajmynjeszcze ze nie macie kosztów ogrzewania które u nas sa pokaźna pozycja w utrzymaniu mieszkania .Jesli macie tak pokaźny pobór prądu należy wybrać taryfę w której cena prądu spada wraz ze wzrostem odebranych kilowatogodzin , ja wlasnie mam taka taryfę i co wiecej mam tańszy prąd w nocy a w dzien znacznie droższy bo i tak w dzien mam podłączona jedynie lodówkę .Przy włączonej 6 razy klimatyzacji przez pare godzin na noc , przy Non sto pracującej sporej lodowce side by side i pralce włączonej raz na 5 dni płace 125 zł -145 zł na 2 miesiące czyli Max 70'zl miesięcznie .Jest to mniej niz 20 USD .MikeM .Pisales ze hotel bierze najtaniej 55 USD za all inclusive .Policz jesli u Was prąd kosztowałby 0.5 USD za KWh i klimatyzator czerpałby 5 kw na godzinę to dawałoby 2.5 kw na godzinę x24 godziny bo bardzo często hotelowi goście go nie wyłączają to mamy 60 USD za prąd .A gdzie koszty jedzenia , obsługi , pokoju itp ????Mikem zwyczajnie mega przesadzasz podobnienjak z z kosztem paliwa oraz jedzenia .Sadze ze u Was maksymalnie przy mieszkaniu 70-80 metrów koszt prądu to Max 50 USD biorąc pod uwagę klime włączona nie 19 bo znowu przesadzasz a 10'godzin .

Cortez 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 08:22   

MikeM pamietam ze macie tańszy alkohol , tytoń , napoje .Pamietam tez rachunki w normalnych knajpach nie tych z najwyższej Polki .Jakimcudem mielibyście mieć drożej w knajpach skoro koszty życia macie znacznie tańsze ??jesli za zwykle danie w knajpie trzebaby zapłacić 50-150 USD to kurcze czemu miałeś salon fryzjerskimktory jak pisałeś przynosił grosze i sie go pozbyłeś i czemu nie założyłeś restauracji albo baru ? Byłbyś krezusem .Policz na szybko 100 posiłków dziennie po te minimum 50 USD daje 5 tys USD na dzien razy 30 daje 150 tys USD .3 kucharzy 2 kelnerów zamkniesz kosztami 1200 USD na miesiąc .Koszt prądu , koszt czynszu .ile 2 tys USD na miesiąc no Ok moze 3 tys .Koszty produktów ile 5 tys USD ? Na pewno nie wiecej i masz co miesiąc 40 tys USD !!!! Gdyby danie w restauracji tylko kosztowało to wszyscy lebscy mieliby restauracje .Tak jak Ci pisałem byłem inastrance w knajpie , byliśmy w kilka osób najedliśmy sie wszystkiego co mieli ja moj kumpel , jakieś łaski z Hiszpanii które tam poznaliśmy jakaś matka z córka z Francji tam poznana , do tego dwie rozdziały Amerykanów polskiego pochodzenia 2 osoby dorosłe i5 dzieci w sumę było nas 16 osób .Pamietam ze rachunek w przeliczeniu to było cos koło 40 czy 50 euro za cały zastawiony stół .Owszem nie była to restauracja podana do tej w hotelu Mariot czy Hilton i nikt nie zamawiał homara , był jakis półmisek kies , napoje jakieś warzywa zdajsie inchcial pieczone ziemniaki ktoś tam wziął jakis alkohol .Chielismy sie zrzucać na rachunek ale tam nie było sie na co zrzucać chyba ja i ktoś z Amerykanów zapłaciliśmy to na spółkę .Aaaa pamietam jeszcze ceny drinków w jakiejś dyskotece to było cos chyba 2 euro za drinka niecałe gdzie u mnie w mieście taki drink kosztuje 10'euro w przeliczeniu .Reasumujac wszędzie mozna mieć służbę i jes homary , kawior i pic don perignon i wydawać nawet 100 tys euro miesięcznie mając szofera ochronę o akcje piszecie ze macie i służbę oraz audi S8 albo mauybaha .Ja jeżdze Honda Legend ( odpowiednikem acura RLX bo w Europie nie ma acury ) , nie mam służby , jem w knajpach , nie mam ochrony , mam klime w domu co u nas jest niemal niespotykane ( jest to jedyny klimatyzator jaki widziałem na całym osiedlu w którym mieszkam w prywatnym mieszkaniu nie dotyczy banków czy sklepów ) .Wy Zaczynacoe opowiadać o homarach , służbie , całodobowej ochronie , lexusach , pewnie jeszcze jacht i prom kosmiczny ..Panowie u Was koszty zwykłego życia to około 1/3 tego co w Europie .Konczac pamietam ile kosztowała i ile nadal kosztuje minuta rozmowy z Dominikany do Poski a ile wtedy kotłowała z Pooski do Dominikany .Roznica była kolosalna około 10 razy drożej było dzwonić z Poski na Dominikanę niz z Dominikany do polski .I teraz czytam ze u Was koszty rozmów sa 10'razy droższe niz u nas .Zdrozaly u Was czy co ?? MikeM przyjedź do Europy i wyżyj na takim poziomie jak żyjesz na dominikanie tutaj.Wez ochronę , służbę auto z silnikiem 3-4 litry .Napimne tylko ze we Francji musiałbyś płacić sluzacej minimum 9.61 euro brutto za godzinę podobnie ochroniarzowi .W Angli mieszkając w sporym mieście mając auto z silnikiem np 3.2 litra na olej napedowy będąc kierowca do 30 roku życia , mając jedna kolizje w ostatnim roku płaciłbym opłat za auto miedzy 200 a 300 funtów na miesiąc , podatek katastralny od nieruchomosci 1% jej wartości rocznie .W Polsce natomiast ubezpieczenie zdrowotne tzw ZUS kosztuje 1150'zl miesięcznie czyli 300 USD ..kolego powtarzam będąc u Was widze ze wszystko jest tańsze a ze jest tak tanio to wy zatrudniacie służbę i ochronę i traktujecie to jak standard .To mniej wiecej tak jak moj znajomy dziwi sie ze jego firma przyniosła mu jak mówi 1 mln zł strat w tamtym roku .Pytam sie jak to liczy a on mówi ze porównuje stan rachunku i ma 1 mln zł mniej .Takkkkk tylko ze kupił zonie BMW za 440 tys , sobie volvo s8 na mega wypasie za 300 tys i wybudował dom i kupił ziemie za 2 mln zł ..no i ma mniej narachunku o 1 ml niz miał i kiepski sezon aaaaaa nominjeszcze by@ 3 razy na wakacjach z zona i 2 dzieci .

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 14:25   

Cortez napisał/a:
Jeszcxę jedno MikeM o Lexusie LX to nie słyszałem ?U nas nie ma takiego modelu w każdym razie ja go nie widziałem .Ja pisałem o Lexusie Ls to jest odpowiednik audi a8 albo mercedesa S czy BMW 7.Lezus ls ma dwa silniki 4.6 i 4.9 litra oba napędzane benzyna .Ten mocniejszy silnik spała w mieście 13 litrów czyli tyle samo ile audi a8 z silnikiem benzynowym 4.2 litra .

Lexus LX pali do 50ciu litrow jak sie go pocisnie i to jest sprawdzone tak samo jak H2.
Ram zeby tyle spalil to by musial z 2-3 tonny na pace miec. Europejczykami nie jezdze bo nikt ich tu reperowac nie umie.
Ja juz pisalem ze jezdze bardzo duzo i przedzial napisalem od 100 do 1000 dolarow a pan sie uczepil 1000 dolarow i na sile chce wszystkich przekonac ze to nie mozliwe. A ja panu tlumacze ze sa ludzie ktorzy wydaja 10 dolarow na transport jezdza stopem albo motokonczo do najblizszego kolmado. Jak jakas Ania jezdzila sobie po chlebek raz w dzien do sklepu ktory jest 5km od chaty to takie jej ceny wychodzili jak jak mam wolne to tez nie przekraczam 200 $ na paliwo w miesiac ale jak mam urwanie glowy to juz pisalem bywalo i 500 i 600$ spokojnie. Taki Porsche Cayenne S to pali mniej niz 30 litrow tylko jak sie zepsuje, mialem nieprzyjenosc uzytkowac to auto pare miesiecy tutaj.
Przejechac sie z Punta Cany do SD pozalatwiac sprawy to koszt
Jeep Grand Cherokee 150$
Lincoln Navigator 200$
Porsche Cayenne 300$
A jak ktos pracuje z dokumentami to jezdzi do SD 2-3 razy w tygodniu wiec jak pan widzi na prosiaku mozna 1000 w tydzien spalic a nie w miesiac.
Jako ciekawostke podam ze chelikopterkiem w jedna strone kiedys kosztowalo 175$ teraz jesli jeszcze lataja to pewnie 200-250$ :)
W ogole o czym tu sie klucic ludzie co zyja tu ponad 10 lat mowia ze jest tak, a pan byl tydzien i chce nas przekonac ze my sciemniamy a pan to wyzyje tutaj o wiele taniej niz my.
Ja juz pisalem prosze przyjechac i jakis poradnik napisac moze sie czegos nauczymy o zyciu tutaj czego nie wiemy:).
Dalej prowadzic dyskusji jaki samochod ile pali i ile moze przejechac nie mam zamiaru bo mam to gdzies ile spali tyle spali.
Zostaje przy tym co napisalem na poczatku:
Zeby wyzyc na Dominikanie i zyc godnie potrzeba minimum 1500$ we dwie osoby. Zeby zyc dobrze to tak 2-3 tys dolcow. Ale da sie wyzyc w trybie zwierzecia za 150$ miesiecznie.
Jezeli ktos nie wierzy niech przyjezdza i udowodni ze nie mam racji i opisze gdzie mieszka co je na czym i gdzie jezdzi.

Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 14:31   

Znow Cortez zmienia dyskusje tematu na inny. Nie ma sensu Mike pisac cokolwiek bo on wie lepiej jak i za ile sie zyje w Domie. Mi sie nie chce czytac tych jego elaboratow nie na temat. Wrocmy moze do sedna watku "szukam Polakow..." bo sie to forum rozpieprzy...

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 14:35   

Dobrze panie Cortez rozgryzl nas pan, my z Zenonem i Carbonem to stere sciemniacze jestesmy.
Poprostu prawda jest taka ze nie chcemy zeby ktos wiedzial ze mamy tu wszystko za darmo.
U mnie jak klima 19 godzin chodzi to przyjezdzaja od dostawcy pradu z czekiem na 1000 dolarow ze tak dobrze mi idzie spalanie pradu wiec w sumie tu nie trzeba pracowac trzeba w domu na lozeczku sie polozyc i tylko klime dobrze wlanczac i firmy i rzad same zapukaja do drzwi z kasa.
Wiecej juz nic lepiej nie bede pisac bo nie ma to sensu, ma pan jakies skrzywione pojecie o DR i widze ze nic na swiecie pana nie przekona dlatego najlepiej pozostawic to jak jest:).
U nas przysluga gotowanie, sprzatanie, pranie, pilnowanie dzieci zarabia od 90$ w gore, wiecej jak jakas ladna i sprzata nago, jeszcze wiecej jak jeszcze inne uslugi swiadczy ale pulap 700$ dla sprzataczki jest nieosiagalny jak by sie nie starala.

Cortez 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 17:24   

Z tego co widze Lexus LX to wersja która u nas nie występuje .Mi sie pomylił z Ls .Za co sorry .Jednak widze ze LX to wersja toyoty land cruser .Nie sadze by paliła 50 litrów na 100 km .Mikem znowu przesadzasz .Generalńie nie licząc aut mających silniki ponad 5 litrów a właściwie ponad 6 to nie sposób znaleźć cos co weźmie ponad 20'l na 100 km .Mikem Ok jak zatem wydać 1000 USD na paliwo przy założeniu spalania 20'l na sto km skoro u Was benzyna tańsza ??
MikeM jesli prąd kosztuje 1000 USD na miesiąc to kurcze jakim cudem hotel który podałes liczy za dobę 55 USD ??? Przeciez 30 dni po 55 USD dają 1650 USD na miesiąc i jesli klima na 19 godzin i lodówka jak i światło plus komputer etc dawał by koszt tysiąca USD miesięcznie to czy sadzisz ze za 650'usd na miesiąc hotel da Ci jeść , pic alkohole , bedzie sprzątać w pokojach , czyścić basen , zatrudniać animatorów , organizować wieczorne imprezy ? Jesli prąd kosztuje 1 tys to pozostałe 650 USD na miesiąc dają ci niespełna 22 USD na dobę .MikeM chyba widzisz sam ze delikatnie pisząc dyskusyjne jest to co napisałeś ..Wlasnie mówi sie ze w Europie ceny prądu sa najdroższe ze wszystkich kontynentów .U nas prąd obłożony jest opłatami ; opłata przesyłowa , opłata jakościowa , akcyza , podatek VAT ... cały czas wykazuje Ci ze ekonomicznie to sie nie składa .Aaaaa jeszcze jedno przypomniałem sobie ze jadłem homara na statku wycieczkowym cała wycieczka do casa do campo z przeplynieciem przejazdem itp oraz oczywiscie animatorami na pokładzie Homerem w restauracji na statku i grajkami kosztowała zdaje sie 80 USD no moze 100 USD .Do tego były lody , owoce , nurkowanie .Byl to cały dzien wypełniony aktrakcjami .Jak sie to ma do 100 USD czy 150 za homara ? Macie spoleczenstwo mega biedna a piszesz ze ceny w restauracjach sa jedne z najdroższych na świecie .To kto tam je ?? MikeM nie żyłem na dominikanie ale byłem na wakacjach .Dodaj co chcesz przez te 5 lat : inflacje , wzrost stopy życiowej i tp ale i tak nie jest prawdopodobne by ceny urosły u Was o tysiąc procent .

Cortez 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 17:46   

MikeM z Santo Domingo do Punta Cana pokazuje odległość 198 km od centrum do centrum .Zalozmy ze Twoje auto pali 20 litrów w mieście oraz 13 litrów w trasie tyle co Acurra RLX .Jesli jechałbym audi A8 to spaliłby Co 11 litrów Max w trasie .?Podobnie 13 l spaliłby jeep Wrangler Unlimited .Zalozmu ze jedziesz do Santo domingo jednego dnia , wracasz drugiego dnia .Uwzgledniam jazdę po santo domingo 50 km i spalanie rzędu 20'l po mieście .Wynik jest następujący : trasa 26 litrów plus miasto 10 litrów tomzauwazyl 36 litrów pierwszego dńia .Na następny dzien wracasz do Punta Cana i spalasz na trasie 26 litrów taki cykl to 62 litry paliwa x15 dwudniowych cykli w miesiącu co daje 930 litrów miesięcznie ( oczywiscie jest to teoretyczne założenie bo nikt tak co dzien nie jeździ ) benzyna kosztuje u Was jak pamietam niecałego dolar zdajsie 3.5 USD za galon jak pisałeś .Czyli jeden litr gdzie 0.9 USD to daje koszt paliwa na poziomie 837 USD .Zaznaczmy ze nikt normalny takich podróży nie rób i nie mozna tego uznać za normalne koszty życia .Na tej zasadzie ja jezdze często po Europie wydaje na paliwo mnóstwo kasy i na wszystkie tel komórkowe 2 tys zł .Ale to nie sa normalne koszty życia !!?Mikem u Was najdłuższa podróż z dowolnego miejsca w kraju do stolicy ( San Fernando De Monte Cristin) to Max 270 km polowe tego co z Warszawy Międzyzdrojów a jak do tego dodasz jeszcze to ze możemy podróżować nawet do Hiszpanii czy Portugalii to dobrze wiesz ze znanym Tobie cudem wyszło Co ze u was gdzie paliwo jest tańsze niz w UE wydajecie na paliwo 300-1000 USD gdy tu wydaje sie 150 -500 USD .Zwazywszy na fakt ze macie bliżej wszędzie bo Wasz kraj jest niewielki jak to wyliczyłeś ?? Niby ? Nie jeździłem Cayene ale jeździłem bliźniaczym modelem Vw Tuareg ( sa idę tyczne tylko buda nieco inaczej wyglada ) i wiem ze opowieści o spalaniu 30 litrów na trasie a nawet w mieście to nieprawda .Kolegommily na paliwo wydajecie Max 1/3 tego co statystyczny mieszkaniec Europy bo macie wszędzie bliżej a cały Wasz kraj zamieszkuje tyle ludzi co w Moskwie wiec korków to ja u Was nie widziałem.Tak wiem w SD pewnie sa i moze jeszcze w Samtiago de Los Caballeros .Mikem jak piszesz mi niedorzeczności w tej dziedzinie to zwyczajnie bede uważał ze koloryzujesz w innych tez .

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 18:28   

Tak tak ma pan racje, wszyscy tu mieszkajacy jestesmy straszne koloryzatory. Dobrze ze to wyjasnilismy.
Temat o polakach w Santo Domingo.
Pan to nam wszystko policzyl razem z korkami po 6 godzin w centrum Santo Domingo wiec napewno tak jest. Panu to widniej z polski co sie w dominikanie dzieje i ile kosztuje, wiec co ja tu bede sie rozpinac :).
Moze ktos jeszcze napisze ile mu zycie wychodzi w DR. Bo jak narazie z mieszkancow nikt nie napisal ze za mniej niz 1500$ da sie wyzyc na poziomie bialego :).
Panie Cortez teraz taka prosba, bo ludzie to czytaja i potem naprawde w tych ich glowkach sie przewraca i przyjezdzaja tutaj i mysla ze da sie wyzyc za 500$ a nie daj boze jeszcze dzieci tu ciagna i jest wielki placz potem i Ci ludzie nie ida po pomoc do pana tylko do nas i sa zbiorki na bilety, szukanie tanich (darmowych) noclegow jedzenia itp. itd. Jak pan ma jakies konkretne informacje co do cen zycia poparte na wlasnym doswiadczeniu to prosze je podawac, a nie pan wyrywa z kontekstu frazy potem jakies wyklady daje ile co pali i ile kosztuje. Ja napisalem paliwo 100-1000$ miesiecznie, da sie wyjezdzic spokojnie tego tysiaka ale nie napisalem ze koniecznie trzeba to zrobic, mi sie zdazalo miec summe tankowan do swoich osobistych aut na tysiaka i wiecej ale nie znczy ze mam taki koszt co miesiac. Tak samo nie napisalem ze na przyklad moj kolega wynajmuje wille za 14tys dolarow miesiecznie w Cap Canie, nie wpisalem przeciez mieszkanie 14tys dolarow, to by napewno pan sie wzbulwersowal jak to tak ze to nie mozliwe a ludzie tyle placa latami i maja to w dupie.
Problem jest ze czlowiek widzi co chce widziec, a innego nie zauwaza nawet jak go nosem w to wepchnac. Potem czyta czyta i sobie mysli nie no Ci co zyja to klamczuchy jakie 1500 da sie wyzyc za 500$ na dominikanie bo Cortez tak napisal, przylatuja i to sa naprawde ludzkie tragedie potem: zebranie, narkotyki, prostytucja czego ja tu tylko nie widzialem co ludzie robili zeby jakos wyzyc. Prosze zobaczyc na plazy Cortesito albo Turqueza wieczorem ile bialych zebrakow sie zbiera i wciskaja takie kity ze mala bania zeby im chociaz dolara dac albo miske ryzu kupic, oni tez wierzyli ze da sie wyzyc na 500$ a teraz nawet na bilet nie moga naskrobac zeby wrocic do swoich krajow. Pozatym napisalem jak ktos jest Diogenem to spokojnie da rade i na 150$ zyc tutaj.
Ale na poziomie zeby zyc potrzeba te 1500$, jest to minimum. I jesli juz jestem takim koloryzatorem to czemu wszyscy zyjacy na Dominikanie sie ze mna zgadzaja. Nawet pan Zenon ktory mieszka na drugim koncu wyspy gdzie zycie jest srednio o 20% tansze. A pan z PL zrobil jakies kalkulacje i sie nie zgadza jedynym sposobem jaki widze, pan przyjedzie i ten poradnik nam napisze my chetnie sie dostosujemy bo po co wydawac wiecej jak mozna mniej. Jak pan mysli ze szczesliwy jestem z powodu placenia 1000 za paliwo to tak nie jest po to instaluje gaz zeby tyle nie placic i aktualnie tyle nie place ale bywalo ze przekraczalem ten prog. Jeszcze jedno jak ktos ma lodke to spokojnie mu ten 1000 wyjdzie jak doliczy lodz i wypady 2 razy w tygodniu, i to podtwierdzi kazdy wlasciciel lodzi w DR
Ja tylko prosze nie wprowadzac ludzi w blad ze tu jest tanio bo tanio nie jest.
PS: hotele maja inne stawki to raz, a dwa prawie we wszystkich hotelach teraz stoja aparaciki wchodzisz wkladasz klucz masz klime wychodzisz wyciagasz klucz klima sie wylacza jak pan mysli dla czego takie cos zrobili? Pozatym kto jedzie na Dominikane i w hotelowym pokoju siedzi 24h na dobe to jakis nie normalny pacjent musi byc. Ja w All Inc w pokoju spedzam max 6h dziennie a to i w ogole jesli maja porzadne rozrywki a jestem na jedna noc:). Moglbym jeszcze milion roznych powodow napisac i co i jak tu jest ale nie mam na to ni czasu ni checi dlatego z dalszej dyskusji co ile pali i ile kosztuje rezygnuje.

Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 15-09-2016, 18:48   

Panie Cortez pan nic nie wie jak sie zyje tutaj. Przyjedz pan , pomieszkaj i mow wtedy jak jest . Byl pan raz na wakacjach pare dni i wypisujesz pan glupoty , trollujac nastepny temat.

Cortez 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 16-09-2016, 22:30   

Zenon S jesli chodzi o trollowanie miej do siebie o to pretensje .Ja podaje konkretne odległości i konkretne ceny paliw , odległości i spalania danego auta .Wedlug Was niestety samochody na dominikanie palą 2 razy wiecej niz normalnie a przebiegi maja 3 razy większe niz odległości na tej wyspie .ZAPYTUJE KOLEJNY RAZ JAK KOSZTY PALIWA SĄ U WAS NIŻSZE , SAMOCHODY ZNACZNIE TAŃSZE A ODLEGŁOŚCI DO POKONANIA MIKROSKOPIJNE .UDOWDNILEM WAM NA PRZYKŁADZIE STOLICY I GŁÓWNEGO MIASTA TURYSTYCZNEGO PRZY CODZIENNYCH PRZEJAZDACH ZE TOMCO NAPISAŁ MIKEMMTO UTOPIA .MOZE CZOLGOEM KTOS TAM JEŹDZI .WIERZE CZEŚCIOWO W TE STRZELANINY ALE ZWYCZAJNIE PLECIECIE BZDURY O KOSZTACH TRANSPORTU I KOSZTACH ŻYCIA .Niech Oan konsul napisze bardzo prosze ile wydaje miesięcznie na paliwo .

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 16-09-2016, 23:18   

Ja juz na te prowokacje sie nie dam podbic i nie bede nic pisac, moze Zenon ma cierpliwosc ja nie mam czasu cos udowadniac tutaj bo widze ze bez sensu.
Pan przyjedzie i sobie pojezdzi i napisze ile wyda/nie wyda. Ja co mialem napisac napisalem.
Dobrze ze pan biznesu tu nie planuje bo pamietam ze Ci z projektu "Mariposa del Caribe" tez tak sobie liczyli i liczyli bez konca :D a na zdjeciach ktore publikowalem w innym temacie o biznesie widac jak sie zesrali z tym liczeniem. :)))))

Odpowiedz do tematu