"Żółwie błotne – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Nazwa ich wzięła się od sposobu w jaki chowają głowę. Kiedy chcą to uczynić wyginają szyję w płaszczyźnie pionowej w kształcie litery S i chowają ją do środka kostnego pancerza pokrytego rogowymi płytkami. Pewne rodzaje mają dobrze rozwinięte zawiasy w plastronie pozwalające całkowicie zamknąć pancerz. Ich kończyny są dobrze rozwinięte, zaś palce spięte błoną pławną. Większość żółwi błotnych prowadzi ziemnowodny tryb życia - zamieszkują bagna, rzeki, a nawet przybrzeżne laguny; niektóre są bardziej związane z lądem i żyją w lasach z dala od wody".
Trachemys jest rodzajem żółwi wodnych. Występowanie: Północna, Centralna i Południowa Ameryka. Zwykle znane jako "żółwie ozdobne".
Jicotea centroamericana - Trachemys scripta - Dominican Republic
Jicoteas sobre tronco - T. stejnegeri & T. scripta - Dominican Republic
Jicoteas dominicana - T. decorata - Dominican Republic
Ciekawostką jest fakt, że płeć zależy od temperatury w jakiej rozwijały się jaja. U żółwi wyższa temperatura indukuje samice. Wybierając na złożenie jaj miejsca suche i cieplejsze lub wilgotniejsze i chłodniejsze, żółwice mogą wpływać na płeć swych potomków.
Żółwie mają rozdzielone i ruchome powieki, nie mają otworów usznych, a zęby zostały zastąpione przez rogowe listwy okrywające obie szczęki. Są jedynymi kręgowcami na świecie z zewnętrznym szkieletem, którego grzbietowa część - karapaks powstał z przekształcenia żeber i ościstych wyrostków kręgów w kostne płyty. Dolną brzuszną część pancerza - plastron stanowi zmodyfikowany obojczyk i żebra brzuszne. W przeciwieństwie do jakiegokolwiek innego zwierzęcia na ziemi biodro i łopatki są wewnątrz ich żeber.
Są starsze od dinozaurów, gdyż pojawiły się już na przełomie paleozoiku i mezozoiku ok. 250 mln lat temu.
Obecnie żółwie są uważane za żywe skamieniałości ze względu na prymitywne cechy budowy ciała, a zwłaszcza brak dołów skroniowych, oraz zachowanie ogólnego planu budowy ciała przez setki milionów lat.
Największym znalezionym jak dotąd żółwiem jest późnokredowy żółw morski Archelon ischyros z Ameryki Północnej, którego szkielet mierzy ok. 4,5 m długości licząc od dzioba do ogona. Rozpiętość płetwiastych przednich kończyn wynosiła ok. 5,25 m, a masa ciała jest szacowana na ponad 2200 kg. Niewiele mniejszym jest plioceński żółw Stupendemys geographicus należący do rodziny żółwi pelomeduzowatych. Jego skamieniałe resztki odkopano w Wenezueli. Zamieszkiwał południowoamerykańskie rzeki 3 miliony lat temu i mógł mierzyć do 3 m długości i ważyć 2 tony.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum