UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: sirga
09-08-2011, 22:11
Zaproszenie obywatela RD do Polski
Autor Wiadomość
Mala_mi 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 25-07-2011, 21:54   Zaproszenie obywatela RD do Polski

Witam serdecznie,
jako, że jest to mój pierwszy post,na wstępie chciałam się przywitać ze wszystkimi użytkownikami tego forum :-) hola :-)
a teraz przejdę do sedna...
Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki, instrukcje itp. co do procedury i wymaganych dokumentów, które umożliwią zaproszenie obywatela RD do Polski na okres ok. 3 tyg w celach turystycznych oraz uczestniczenia w weselu.
Z góry dziękuję za info, gdyż dodzwonienie się do Berlina i/lub Bogoty graniczy z cudem.
Pozdrawiam
Mala_mi

Salseros 
Administrator

Wysłany: 27-07-2011, 00:26   

Kilka wskazówek:
- Musi wyrobić paszport
- Powinien zgromadzić jak najwięcej dokumentów (od lekarza, z policji, od pracodawcy itp)
- Wysyłasz mu zaproszenie z opłaconym biletem, miejscem dokładnym jego pobytu w Pl - więcej w urzedzie wojewody.
- To on się stara o wize Schengen i To on musi złożyć papiery w ambasadzie w Kolubii.
(I tu jest największy koszt bo musi tam lecieć dwa razy lub raz i zostać około miesiąca w oczekiwaniu na decyzję.)
Koszty są ogromne:
Bilet do PL i powrót, dwa razy bilet z Dominikany do Kolumbi, wojewoda często (jeśli nie masz na własność mieszkania-domu żąda zameldowania w hotelu który trzeba opłacić itd

Mala_mi 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 27-07-2011, 21:26   

Dziękuję bardzo za odpowiedź, chociaż "zdołowała" mnie ona :(
zważywszy na wiek osoby, którą chciałam zaprosić (79 lat) podwójna wizyta w Bogocie raczej nie wchodzi w grę.
a czy nie da się tego jakoś obejść??

MarekPP 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 28-07-2011, 16:12   Wiza polska dla obywatela dominikańskiego

Wymogi wizowe są opisane na stronie ambasady w Bogocie ( w części hiszpanskojezycznej ) a sprawy wizowe załatwia pani Paulina a inne sprawy pani Magda (consulado@etb.net.co, consuladobogota@gmail.com) i radziłbym w takiej sytuacji skontaktowanie sie bezpośrednio z Ambasada w Bogocie bo tylko oni mogą pomóc w tej sprawie .
Wszelkie dane kontaktowe są ma stronie ambasady :
http://www.bogota.polemb.net/

Mala_mi 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 29-07-2011, 16:18   

Bardzo dziękuję za pomoc:)

Mala_mi 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 28-09-2011, 19:48   

Udało mi się ustalić, że wymogi co do zaproszenia troszkę się zmieniły - obywatel RD nie musi udawać się osobiście do Bogoty, kwestie wizy można załatwić drogą pocztową:)

Konsul 
Korpus Dyplomatyczny
Konsul RP w Puerto Plata

Wysłany: 29-09-2011, 05:51   

No może nie tyle zmieniły się wymogi ile rozumiejąc raczej trudności techniczne , finansowe oraz logistyczne związane z podróżą do Kolumbii są w trybie szczególnym dopuszczalne pewne ułatwienia oraz rozwiązania .
Republika Dominikańska

Salseros 
Administrator

Wysłany: 29-09-2011, 09:38   

Cieszy mnie ta wiadomość bardzo. Czy to oznacza że zarówno drogą pocztową można wysłać wniosek jak i odebrać paszport z wizą? Czy wniosek jednak trzeba załatwiać osobiście w Ambasadzie u Konsula w Columbi?

Konsul 
Korpus Dyplomatyczny
Konsul RP w Puerto Plata

Wysłany: 04-10-2011, 00:08   

Salserosie ,
Decyzja o wyborze drogi dostarczenia paszportu i złozenia wniosku jest każdorazowo decyzją konsula w Bogoci
Republika Dominikańska

Mala_mi 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 04-10-2011, 10:02   

więc pojawia się pewna niezgodność, gdyż ja uzyskałam informację, że droga pocztowa to droga alternatywna i nie ma konieczności stawienia się osobiście w Bogocie, tym bardziej, iż chcę zaprosić do Polski więcej niż jedną osobę i zapewniono mnie w Konsulacie, że wszystko może odbyć się drogą pocztową.

Konsul 
Korpus Dyplomatyczny
Konsul RP w Puerto Plata

Wysłany: 04-10-2011, 12:31   

Osobiście nie widzę tu żadnej niezgodności . Od 5 kwietnia 2010 r. do wiz Schengen polskie organy stosują wprost rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającym Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy) (Dz. Urz. UE L 243 z 15.09.2008, str. 1). Wspólnotowy Kodeks Wizowy, który stanowi kodyfikację obowiązującego prawodawstwa Wspólnotowy Kodeks Wizowy reguluje w sposób jednolity dla wszystkich państw obszaru Schengen warunki i procedury wydawania, odmowy, unieważniania i cofania wiz Schengen, a także warunki przedłużania wiz Schengen. Kwestie dotyczące wiz krajowych uregulowane są w prawie polskim.
I ponieważ osoba ubiegająca się o wizę MOŻE być zobowiązana do umówienia się na spotkanie w celu złożenia wniosku konsul podjął decyzję korzystną oraz wygodną dla Pani a raczej dla dominikańczyków których chce Pani zaprosić do Polski .

pozdrawiam
Republika Dominikańska

feliz 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 02-11-2011, 23:21   

Nie wiem czy to jeszcze aktualne...Mala_mi.
Moze wszystko zalatwic poczta, a dokladniej kurierem.Najlepiej DHL. Poczta niefunkcjonuje tam najlepiej...A jak wiadomo lepiej miec pewnosc ze dokumenty sie "nie zgubia"....
My tak zalatwialismy wize mojego meza.
Skladasz wniosek z prosba o wpisanie do ksiegi zaproszen(czy jakos tak?) w Urzedzie Wojewodzkim w wydziale cudzoziemcow. Musisz zaplacic 30 zl za ta przyjemnosc(mysle ze za kazda osobe,ale pewnosci nie mam).
Musisz wykazac ze masz srodki na utrzymanie swoich gosci(suma na koncie, lub zaswiadczenie o zarobkach). Poza tym musisz wykazac ze masz mozliwosc zameldowania Twoich gosci,czyli np.akt wlasnosci mieszkania(co nie jest takie oczywiste ze mozesz zaporosic do swojego mieszkanie tyle osob ile sobie zyczysz, bo musisz podac metraz i ilosc osob na stanie.)
Chyba jeszcze potrzebowalam akt urodzenia meza z tlumaczeniem przysieglym(?) ale nie pamietam.I kopie paszportu.
pozniej czeeeekasz na decyzje. Gdy jest pozytywna dostajesz te zaproszenia i wysylasz na Dominikane.Tam musza uzyskac kolejny raz akt urodzenia,zaswiadczenie o niekaralnosci,wykupic ubezpiecznie zdrowotne,oraz bilet do Polski i spowrotem.Dobrze miec zaswiadczenie ze pracuje np.
Wszystkie dokumenty ze zdjeciami i w nie pamietam ilu kopiach, musza wyslac do Bogoty.Kuriera trzeba oplacic w dwie strony.I w Bogocie jeszcze sie robi jakas oplate....
Tak wiec powodzenia...:P Nie taki diabel straszny...:)

Roberto2 
NAWIGATOR

Wysłany: 26-02-2012, 20:58   zaproszenia do Polski

zaproszenia do Polski wydają Urzędy wojewódzkie i ich delegatury znajdujące się w większych miastach nie będących stolicami Województw jak Tarnó,w Krosno, Nowy Sącz i inne w stanowiskach ds cudzoziemców mżna dołączyć wniosek z uzasadnieniem o przyspieszenie procedury - normalnie trwa to dwa tygodnie, dalej okazuje się że Wojewodowie podlegają pod MSW a nie pod MSZ natomiast konsulowie pod MSW i moze się to wyda dziwne ale nie ma tutaj właściwej współpracy między resortami, tzn zaproszenie jest prawomocne i wpisane do rejestru zaproszeń ale Konsul nie może po prostu wejść do rejsstru i potwierdzić ten fakt , należy mu dostarczyć oryginał dokumentu i lepiej wysłać go przez DHL, pocztą priorytet idzie do kolumbii 3 tygodnie plus 2 tygodnie na załatwienie wizy dodam jeszcze dwa tygodnie na zaproszenie to mamy 7 tygodni dodam tydzień na inne sprawy i są dwa miesiące . Radek Sikorski likwiduje Konsulaty , ostatnio Senegal, Kostaryka, Panama chwali się że wprowadza informatyzacje, i że petenci będą załatwiać sprawy przez internet będzie szybciej i taniej że ma w resorcie tzw e- konsulat , z Unii dostajemy pieniądze na informatyzacje administracji no a w praktyce to tak wygląda czyli 8 tygodni. Paradoksem jest że ma ambicje i kmpetencje do negocjowania i zawierania umów międzynarodowych a nie może się dogadać z ministrem spraw wewnętrznych tj kolegą z pracy czyli z Rady Ministrów - obaj są jej członkami odnośnie synchronizacji systemów informatycznych dotyczacych spraw cudzoziemców, wiz, zaproszeń itp. oficjalnie mówi się o przyjaznym państwie i o stawianiu na turystykę itp. druga sprawa to po co właściwie powołuje się Konsulów Honorowych skoro ich kompetencje są w zasadzie żadne jak leciałem do Gambii w listopadzie 2011 roku to wizę wydał mi Polak, konsul honorowy Gambii w Warzsawie, więc Gambia może a Polska nie może, odam że wizy szengen są co do zasady płatne wiec się na nich zarabia co za tym idzie nic by to Polski nie kosztowało bo lokal i tak jest a jeden czy dwa etaty to jakby 20 % wpływów z wiz na to pzreznaczyć to by z pewnością wystarczyło, podobno jesteśmy nowoczesnym europejskim państwem ale organizacyjnie nie potrafimy takich spraw rozwiązać- mówię oczywiście o naszym rządzie i politykach

Konsul 
Korpus Dyplomatyczny
Konsul RP w Puerto Plata

Wysłany: 15-05-2012, 02:02   Niestety obecnie trzeba się będzie osobiście spotkać z konsu

Istotna zmiana a mianowicie obecnie trzeba sie będzie osobiście spotkać z konsulem aby otrzymać wizę
Republika Dominikańska

Salseros 
Administrator

Wysłany: 15-05-2012, 13:20   

Panie Konsul-u, zapewne będzie to można zrobić na dyzurach które Pan organizuje czy raczej trzeba będzie latać do Ambasady w Columbi?

Odpowiedz do tematu