UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Placa minimalna w dol!
Autor Wiadomość
MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 24-04-2015, 15:38   Placa minimalna w dol!

Trwaja rozmowy o zmniejszeniu placy minimalnej do 6880 pesoso co na dzien dzisiejszy wynosi okolo 150$. Napewno z tego powodu wzrosnie dobrobyt i zmaleje przestepczosc...

http://www.diariolibre.co...mpresarial.html

Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 25-04-2015, 03:21   

Wedlug mnie pracownicy w D.R. maja troche za duzo praw , to hamuje wzrost. Niewielu moze sobie pozwolic na zatrudnienie ludzi do pomocy bo placa minimalna , tzw liquidacion i doble sueldo w grudniu stawiaja poprzeczke za wysoko dla ewentualnych malych przedsiebiorcow. Nie mowie tutaj o dzianym gringo tylko normalnym dominikanczyku , ktory chce ruszyc z jakims malym biznesem. To ciekawy temat bo o ile placa minimalna nie jest jeszcze duzym problemem to tzw likwidacja tak. Juz po trzech miesiacach pracownik ma do niej prawo i czesto spotyka sie ludzi , ktorzy zaczynaja prowokowac po tym czasie do zwolnienia. Mialem pracownikow w sklepie meblowym , ktorzy po trzech miesiacach pracy zaczynali uszkadzac towar aby zostac zwolnionymi i dobrac sie do likwidacji....

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 26-04-2015, 15:07   

Nawet pan niewie jak ja to rozumiem. I powiem ze dziany gringo to cierpi jeszcze bardziej, nie wyobraza pan jakie ilosci rzeczy sie wynosi z hotelow przez pracownikow i administratorow sa to doslownie ciezarowki!!! Dlatego tak podupadl serwis i ceny wzrosly na all inc. Spotkalem sie z trzema drogami rozwiazywania tego problemu. Moj znajomy wlasciciel Natura Park przez lata zebral zgrana ekipe jak kradna to malo wszyscy z pracy zadowoloni nikt nic nie psuje (celowo) no i nikogo nie trzeba zwalniac i likwidowac. Podwojne suerldo placi i regalie robi na nowy rok. Ale mowi ze tak lepiej niz by mial zmieniac pracownikow i sie z nimi uzerac. Minus tego wszystkiego ze stworzenie zespolu zajelo bardzo dlugo no i trzeba bylo sie pomeczyc z nierobami. Wariant dwa jak pracuje wiekszosc hoteli co 3 miesiace zwalniaja prawie wszystkich "pracownikow nizszego szczebla" i maja w dupie, dlatego zawsze takie kolejki chetnych do pracy pod hotelami )))). Ja osobiscie wszystkich pracownikow co zatrudnialem zmuszalem podpisac kontrakt gdzie akceptowali ze nie bedzie likwidacji nie bedzie regalii i nie bedzie doble sueldo, i trzymalem zawsze pracownikwo ostro pod butem ze nawet to kibla bali sie wyskoczyc. Najwieksza likwidacje jaka zaplacilem (a zdazylo mi sie to tylko raz) byla 200 pesos)))). Z tym uszkodzaniem towaru to jest poprostu zmora ale ja w umowie zawsze zaznaczam ze wszystkie uszkodzenia kradzieze i inne "zdazenia losowe" bede odejmowac z pensji pracownika. Teraz mamy sprzedawczynie co juz dwa miesiace wyplaty nie widziala bo pierwszy miesiac przyjela falszywe dolary a drugi wziela towarem (co mi sie jeszcze bardziej oplaca). Zauwazylem ze tutaj jak chyba i wszedzie najlepiej dziala metoda kija i marchewki. Wiem ze taka umowa jest nielegalna ze nie daje likwidacji i wsumie w sadzie mogli by mnie przycisnac ale podczas rozmowy i wtrakcie jak pracownikom odprawy robie to zawsze staram sie przypomniec ze adwokat kosztuje duzo a ja moge sprawe sam w sadzie poprowadzic i nic nie strace a oni zabula i gwarancji wygrac nie maja. Jeszcze nikt zreszta do sadu mnie nie zaciagnol. Jeszcze o hotelach i innych biznesach pracownicy kradna w wiekszosci swojej na tyle duzo ze mozna by bylo smialo place minimalna zrobic w 1000 pesos i tak by tego nie odczuli (mowie o regionie Punta Cany bo jednak tu najwiecej cwaniakow).
P.S. przypomniala mi sie sytuacja miesiac temu znajomy dominikanczyk na pracujacy na fabryce wody nawyzywal administratora zucal butlami z woda zeby go zwolnili i dali likwidacje. Oczywiscie go zwolnili, ale obiecanej innej roboty z wiekszym dochodem nie dostal, od miesiaca lize buty na fabryce ale wziasc do robotu jasna rzecz nikt go nie wezmie. Podtwierdzenie krotkowzrocznosci dominikanczykow takie...

Odpowiedz do tematu