UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeprowadzka. Zbiór praktycznych informacji.
Autor Wiadomość
Dawid 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 11-02-2019, 19:51   Przeprowadzka. Zbiór praktycznych informacji.

Cześć wszystkim,
to mój pierwszy post na forum, chciałbym się serdecznie przywitać.

Planuję przeprowadzkę na Dominikanę, jestem na etapie researchu nastawionego na praktyczne informację odnośnie życia na wyspie. Zauważyłem, że na forum jest kilka osób mieszkających od dawna na wyspie. Będzie mi miło gdyby zechcieli uzupełnić mój post i odpowiedzieli na kilka pytań. Docelowo chciałbym, żeby post stał się zbiorem praktycznych informacj idla tych, którzy na poważnie myśla o przeprowadzce.

Wynajem mieszkania.
Celuję w przeprowadzkę w północną częśc wyspy. Ze względu na zamiłowania do sportów wodnych i imprez najpbardziej interesuje mnie Cabarete, Puerto Plata, Sosua.
Do tej pory znalazłem poniższe strony z ogłoszeniami wynajmu.
https://www.mercadolibre.com.do/
https://www.corotos.com.do/
https://casa.todobusco.com/
https://www.supercasas.com/
https://www.encuentra24.com
https://www.localesrd.com

Ktoś zna inne strony, możliwości wynajęcia mieszkania?
Jakie obecnie są realia na miejscu i jak to wygląda w praktyce? Czy jest dużo ofert, których nie ma w internecie? Kaucja w wysokości 1 miesięcznego czynszu? Czy trzeba podpisywać długie umowy, np na 12 miesięcy etc?

Obecne koszty zycia na wyspie.
Temat szeroki, bo dla każdego "życie" oznacza co innego.
Czy sądzicie, że obecnie za 600USD można wynająć umeblowane małe mieszkanie w powyższych miejscowościach?
Jakie są ceny w sklepach i restauracjach. Czy budżet miesięczny na poziomie 1000USD (nie wliczająć najmu mieszkania) będzie wystarczający by cieszyć się życiem?

Kupno i ubezpieczenie samochodu.
Oferty aut są dostępne na powyższych stronach. Jakie są koszty ubezpieczenia, przeglądu, ewentualnych innych opłat?

Opieka medyczna.
Jakie ubezpieczenie jest najbardziej przydatne przy stałym pobycie, jaka jest jakość służby zdrowia, czy istnieją prywatne, czy tylko publiczne szpitale? Co warto wiedzieć na ten temat i na co uważać.

Narazie tyle. Będę wdzięczny za praktyczne i aktualne informację.

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 14-02-2019, 13:41   

No chyba mi wypada odpowiedziec na wszystkie te pytania tak ze po kolei:
Strony co podales fajne ale to jest wszystko posrednikow, czyli ceny zawyzone nawet w dwa razy moga byc bo tu pol wyspy zyje od procentu z uslug lub innych czynnosci, nawet do jakiejs drogiej knajpy cie zaprowadza to potem wracaja i im cos tam zawsze dadza. Mieszkania trzeba szukac samemu chodzic ogladac i sie targowac. Depozyt w jeden miesiac to standard czasami nawet 3 depozyty chca, wiecej niz jeden depozyt nie radze dawac (bardzo ciezko go potem odzyskac). Im dluzsza umowa tym tym mniejsze koszty mieszkania, nie wiem jak teraz ale kiedys jak robilem w nieruchomosciach to na przyklad tydzien 500$, miesiac 1200, 3 miesiace 1000 (miesiecznie), 6 miesiecy 800(miesiecznie) i rok 600-700 miesiecznie. Tak jakos wygladaja proporcje.
Za 600$ mozesz spokojnie znalezc dwu pokojowe +sala, +dwie lazienki nawet u nas w Bavaro - Punta Cana. A tam gdzie chcesz jechac to palac za ta cene wynajmiesz bo nikt tam mieszkac za bardzo nie chce ten region powoli degraduje i umiera od ladnych 15 lat. Jeszcze ostatnie co do najmu to na tych stronach nie ma nawet 5% tego co jest w ofercie rynku nieruchomosci.
Dobra punkt 2: 1000$ bez mieszkania to spokojnie bedziesz sie czul jadl w knajpach (tanich i srednich) i jeszcze ci na paliwo i panienki zostanie niezle.
Koszty produktow jesli kupowac w supermarkecie to sobie zobacz na stronach najwiekszych supermarketow (w google wbij - Jumbo.do, Plazalama.do, nacional.do, superpola,do) przeliczac ceny latwo na dzien dzisiejszy 50 pesos to rowne 1dolar.
My na dwie osoby srednio wydajemy 300-400$ i sporo owocy morza salatki miesa no i flaszke co tydzien :).
O kosztach juz tu duzo pisalem ale dobra jeszcze raz:
-Jedzenie (dwie osoby) 300-500$, no mozna i wiecy jesli chomary jesc
-Prad od 100$ (bez klimy) do 500$ z klima (region Punta Cana z prywatnym pradem bez przerw po 8 godzin czyli prad 24h cena za 1kw - 15 pesos) w reszcie kraju prad od 4peso do 8
-Paliwo ja bardzo duzo jezdze i prawie codzien do Higuey wiec to duzy wydatek dla mnie wychodzi okolo 300$ miesiecznie ale czasem i 500$. Jak ktos tylko po rejonie bedzie do sklepow jezdzic i na plaze spokojnie sie zmiesci w 100$
-Komumikacja: internet 40mbs, tv, telefon stacjonar i telefon komorkowy = 60$ za wszystko
-Mieszkanie: przyzwoite dwa pokoje dwie lazienki sala od 500$ do nieskonczonosci :D.
Jak ktos bardzo ekonomny to: mieszkanie 400$+50$prad+150-200$jedzenie+20$komunikacja+50$paliwko = okolo 900$ mozna wyzyc w Punta Canie. W innych regionach automatycznie odejmujemy 20%-40% od tego i tez mamy mniej wiecej kosztorys.
Teraz Auto czyli temat rzeka:
Ja auto wybieram zawsze z SuperCarros.com dlatego ze to oferty dillerow od osob prywatnych nie lubie kupowac bo zawsze problem z papierami. Z tych cen to okolo 5-10% zawsze przy kupnie mozna stargowac. Potem auto trzeba przepisac na siebie co kosztuje okolo 300$. Ubezpieczyc mozna lub de la ley lub full beda wciskac full czyli tak zwane nasze kasko ktore obejdzie sie w okolo 500-1000$ rocznie, ja sie w to nie bawie i biore Ley okolo 100$ rocznie. Przeglady i inne pierdoly u nas nie istnieja kupujesz tylko taka winiete (Marbette) kosztuje 1500 pesos (30$) lub 3000p (60$) jesli samochod jest nowy lub ma mniej niz 5 lat i to wszystko.
Opieka medyczna: ubezpieczenie od 40$ miesiecznie, w szpital panstwowy to by pan nie chcia trafic tam nawet psa bym nie zawiozl.
Szpitale prywatne na wysokim poziomie ale drogawe (lepiej na dominikanie nie chorowac) no ale z ubezpieczeniem w miare bo pokrywa ono do 90% (zalezy od ubezpiecznia).
Jest paru bardzo dobrych dentystow (nawet lepszych niz w PL).
Chyba w skrocie wszystko ale jak co pisz, czasami tu zagladam :)

Odpowiedz do tematu