UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Salseros
22-01-2010, 11:41
Emiracja ludności Dominikany do Europy
Autor Wiadomość
feliz 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 29-05-2013, 06:44   

salseros- dzwonilam do sluzb granicznych na lotnisku i powiedzieli ze na podstawie waznej karty pobytu i swojego paszportu moze wjechac do Annglii ;)

Salseros 
Administrator

Wysłany: 29-05-2013, 21:43   

feliz, Na wcześniejszych stronach nie znalazłem takiej mozliwości, dziś znalazłem w necie jeszcze coś takiego

"Pytanie:
Posiadam karte pobytu rezydent ue.moge jechac do anglij?

Odpowiedź:
Na podstawie tej karty nie może Pan/Pani pojechać do Anglii.

Cudzoziemcy, którzy posiadają polskie karty pobytu mogą bez wizy pojechać tylko do krajów, które należą do strefy Schengen (większość państw europejskich, ale bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Rumunii i Bułgarii).

Żeby odwiedzić Wielką Brytanię potrzebuje Pani/Pan wizy - o tę wizę można wnioskować w Polsce, w konsulacie Wielkiej Brytanii w Warszawie albo Krakowie."

Ty dzwoniłaś do źródła więc juz sam nie wiem jak jest, czy podali Ci może na jakiej podstawie prawnej jest taki wjazd mozliwy?

Salseros 
Administrator

Wysłany: 29-05-2013, 21:49   

I jeszcze to (czytaj ostatnie zdania)

"PODSTAWOWE IMPLIKACJE DLA OSÓB NIE BĘDĄCYCH OBYWATELAMI UE

Obywatele trzecich państw mogą wjeżdżać i podróżować po terytorium Państwa Członkowskiego stosującego w całości przepisy z Schengen maksymalnie przez okres trzech miesięcy, pod warunkiem że spełniają warunki wjazdu określone w przepisach dorobku Schengen, obecnie zintegrowanego z UE:

* posiadanie ważnego dokumentu podróży,
* posiadanie wizy na krótki pobyt, jeśli jest konieczna,
* zdolność do określenia celu podróży,
* oraz posiadanie odpowiednich środków utrzymania na okres pobytu i na powrót,
* a ponadto osoba nie może figurować w systemie informacyjnym Schengen dla celów odmowy wjazdu oraz nie może być uważana za zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa narodowego dla żadnego państwa Schengen.

Jeżeli chce Pan(i) przebywać dłużej niż trzy miesiące, konieczna jest długoterminowa wiza krajowa lub dokument pobytowy. Wyznaczenie swoich wymogów w tym zakresie leży w gestii poszczególnych krajów.

W roku 2001 Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie[1] zawierające wykaz krajów trzecich, których obywatele muszą posiadać wizy krótkoterminowe przy przekraczaniu zewnętrznych granic Państw Członkowskich oraz których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.

Oznacza to, że wszystkie Państwa Członkowskie Schengen wydają wizy na takich samych warunkach z uwzględnieniem interesów innych państw. A zatem wiza wydana przez jedno Państwo Członkowskie Schengen jest ważna w innych państwach, co jest korzystnym rozwiązaniem dla obywateli krajów trzecich chcących odwiedzić więcej niż jedno Państwo Członkowskie Schengen. W wyjątkowych sytuacjach osoby, które nie spełniają wspólnych warunków wjazdowych otrzymują wizę ważną wyłącznie w wydającym ją Państwie Członkowskim Schengen. Do takich przypadków dochodzi ze względów humanitarnych, z przyczyn związanych z interesem krajowym lub zgodnością ze zobowiązaniami międzynarodowymi.

Osoby niebędące obywatelami UE, mieszkające na terytorium Państwa Członkowskiego, mają prawo do podróżowania po Unii Europejskiej (przez okres trzech miesięcy):

Na mocy przepisów dorobku Schengen, wizę może zastąpić ważny dokument pobytowy wydany przez Państwo Członkowskie Schengen, wraz z dokumentem podróży. A zatem obywatel trzeciego kraju może – po okazaniu paszportu i ważnego dokumentu pobytowego wystawionego przez Państwo Członkowskie Schengen – wjechać na krótki okres na teren innego Państwa Członkowskiego Schengen bez konieczności posiadania wizy. Powyższa zasada nie dotyczy dokumentów pobytowych wydawanych przez Zjednoczone Królestwo i Irlandię, ponieważ nie stosują one tych postanowień dorobku Schengen."

feliz 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 31-05-2013, 18:20   

To ja nie wiem czemu mi tak powiedzieli :( powiedzialm ze maz jest obywatelem Dominikany i ma taki wlasnie paszport, no i karte pobytu w PL...
Pan mi odowiedzial ze na podstawie tych dokumentow moze wjechac do Anglii no i powiedzial zebysmy na WSZELKI WYPADEK mieli akt malzenstwa, bo jak sadzi na tej podstawie ma karte... No i zebysmy mieli ten akt tylko w razie czego bo nie jest wymagany...
Rozmawialam tez ze anajoma ktorej mas peruwianczyk na podstawie tych samych dokumentow wyjezdzal i to bylo 5 lat temu...ale wolalabym byc pewna i nie miec niemilej niespodzianki...
Choc przyznam ze tez bylam zaskoczona ze spoza Schengen moze.
Salseros, chyba ze jest tak ze on moze ze mna wjechac jako ze jestem comunitaria...Cos czytalam ze jestem dla nich EEA.moze na tej podstawie.
Kurcze jak nie bede pewna to nie kupuje tych biletow bo kasa przepadnie...a na pare dni tluc sie autobusem napewno nie bede ;)

wiolcik 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 27-12-2013, 01:00   

Moj znajomy ma takie pytanie, czy moze bez problemow wjechac i pracowac w europe (Niemcy lub anglia)

Jest on dominikanczykiem z Green Card, w pryzszlym roku chce zaczac starania o obywatelstwo amerykanskie z tym ze chcialby na kilka miesiecy do europy przyleciec i w niemczech lub anglii popracowac (Wiodomo wyzsze zarobki sa i tanszy koszt zycia )

Wie ktos moze czy to jest mozliwe?

skuner 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 28-01-2015, 12:47   

dlaczego emigrują do nas? mają u siebie dużo lepiej

wobor 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 11-01-2016, 10:06   

na dominikanie jest piekniej ja na ich miejscu bym nie uciekał

Odpowiedz do tematu