UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak wynająć mieszkanie w Dominikanie
Autor Wiadomość
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 24-08-2010, 21:51   Jak wynająć mieszkanie w Dominikanie

Jak wynająć mieszkanie w Republice Dominikańskiej

Życie w Dominikanie (stolicy lub innych, wiekszych miastach) i szukanie mieszkania może okazać się wielką przygodą dla obcokrajowca. Co jest tego powodem? Różne możliwości i pojęcia, które wielu Dominikańczyków ma o cudzoziemcach. Aby znaleźć dobre mieszkanie musisz mieć przede wszystkim czas, cierpliwość i spryt, aby osiągnąć pożądany efekt. Wynajęcie apartamentu może być frustrującym doświadczeniem, ponieważ nie znajdziesz tego, czego szukasz i potrzebujesz w danym momencie.

• Przystępując do szukania lokum, musisz wziąźć pod uwagę kilka istotnych rzeczy:
1. Jaki metraż cię satysfakcjonuje.
2. Czy mieszkanie jest chronione (alarm)?
3. Czy struktura budynku przetrzyma huragan.
4. Uzdolnienie pod kątem powodzi.
5. Parking
6. Bliskość do trasy transportu publicznego.
7. Jak daleko masz do pracy.
8. Bliskość do: szpitali, kliniki, supermarketów i miejsc, gdzie możesz płacić rachunki (energia, telefon, woda, śmieci).
9. Wielkość hałasu.
10. Czy okolica jest bezpieczna w nocy?
11. Czy osiedle ma być strzeżone?
12. Mieszkanie umeblowane/nieumeblowane?
13. Ograniczenia w stosunku do zwierząt, które możesz trzymać w mieszkaniu.
14. Zapłata w dolarach/pesos.

• Koszty życia w mieście, mogą różnić się w zależności od tego:
- jak blisko centrum znajduje się apartament,
- czy jest to ekskluzywna dzielnica,
- od powierzchni domu,
- od długości pobytu.
Wielkość mieszkania odgrywa tutaj niebagatelną rolę, ponieważ apartament z 3 sypialniami będzie dużo droższy niż studio. Z drugiej strony, jeśli wybierzesz mieszkanie/dom poza centrum miasta z 2 lub 3 sypialniami, cena może okazać się niższa, niż za jedną sypialnię w centrum.
:arrow: Osiedla strzeżone: Elektryczność, woda pitna, strażnik i wspólne obszary są włączone w koszty. Dodatkowo, w początkowych zabezpieczeniach pieniężnych musisz posiadać depozyt i opłacić prawnika. Aby zapewnić finansową stabilność wynajmu w Dominikanie, powszechną praktyką właściciela jest wymaganie 2 + 1 albo 3 + 1 ekwiwalentu miesięcznego kosztu najmu. Co to znaczy? Dwa do trzech miesięcy czynszu plus dodatkowo jeden miesiąc za usługi prawnika. Na przykład, jeśli chcesz wynająć mieszkanie od 5000 pesos możesz zapłacić 2 +1 = 3 razy 5 000 = 15 000 pesos w chwili wynajmu, z czego 5 000 pesos pójdzie na prawnika, a 10 000 pesos będzie deponowane w Agricola Banco do końca dzierżawy, by następnie wrócić do ciebie. W niektórych przypadkach opłaty prawnika są niższe, niż najem za pełny miesiąc. Po nawiązaniu do priorytetów, a także w jaki sposób odnoszą się one do kosztów, musisz wziąć pod uwagę różnego rodzaju dostępne warunki mieszkaniowe.
:arrow: Mieszkasz, jako gość: Jeśli jesteś solo i przyjeżdżasz na krótko (kilka miesięcy) możliwe, że wybierzesz wynajęcie pokoju u rodziny, a na opłaty za mieszkanie i wyżywienie się umówisz. W wielu przypadkach dotyczyć to będzie również posiłków i prania. Dobrym wyjściem jest posiadanie własnego zdania co do właściciela i warunków podpisywanej umowy.
:arrow: Apart Hotel (apartamentowiec)/strzeżone osiedla: Jeśli pragniesz udogodnień i mebli, ale bez kosztów do twojej osobistej prywatności możesz wybrać życie w ogrodzonym osiedlu lub obok hotelu. Mieszkańcy Apart Hotel nie muszą się martwić o płacenie za elektryczność/rachunki za wodę gdy usługa wliczona jest w czynszu najmu. Ponadto większość tych hoteli jest umeblowana. Dla osób przebywających w kraju na krótsze okresy czasu, apart hotel może okazać się tańszą alternatywą pobytu w hotelu lub zakup mebli i wynajęcia nieumeblowanego mieszkanie. Dla rodzin i osób wynajmujących na długi okres czasu dostępne sa oferty zniżkowe na ochronę itp

• Wynajem mieszkania w stolicy
Wynajem domu/mieszkania: Domy i apartamenty są zazwyczaj nieumeblowane: bez łóżek, stołów, krzeseł, a nawet kuchenki, lodówki, klozetu i żarówek. Jeśli chciałbyś podstawowe wyposażenie, musisz wyszczególnić pozycję "amueblado” w poszukiwaniach apartamentu/domu.

Lista wytycznych dla tradycyjnego wynajmu mieszkań i apartamentów, które nie oferują usług i udogodnień poza hotelem czy osiedlem strzeżonym.
:arrow: Zapytaj o wodę: Wielu właścicieli twierdzi, że woda jest bueno. Zadaj konkretne pytania, co sprawia, że jest bueno.Czy istnieje tinaco (zbiornik w górnej części domu) z bombą (pompa doprowadzająca wodę do zbiornika)? Czy istnieje cysterna umożliwiająca nabranie wody do wiader, jeśli nie ma agua de la calle lub tinaco jest pusty? Będziesz miał dostęp do cysterny? Kto jest odpowiedzialny za włączenie bomby? Zapytaj sąsiadów, jak często otrzymują agua de la calle.
:arrow: Zapytaj o energię elektryczną: Jak często jest elektryczność w okolicy? Czy jest inversor/planta (generator)? Jest to również związane z sytuacją wody: jeśli nie ma agua de la calle i zbiornik jest pusty, a energia elektryczna jest wyłączona najprawdopodobniej nie będziesz miał bieżącej wody.
:arrow: Sprawdź bezpieczeństwo: Czy masz kraty we wszystkich oknach? Czy napewno potrzebujesz krat (może nie są potrzebne na wyźszych piętrach? Czy wygląda jak apartament? Może nie, ma wybite szyby i uszkodzone kraty. Jesli jesteś zaniepokojony dzielnicą, w której znajduje się twoje ewentualne mieszkanie, wystarczy w różnych porach dnia przyjechać i poobserwować okolicę. Czy ludzie stąd pracują? Jeśli nie, zadaj sobie pytanie, jak oni zdobywają środki potrzebne do przeżycia i zacznij szukać nowej dzielnicy.
:arrow: Poznaj właściciela: Czy będziesz dzielił przestrzeń z tą osobą? Czy ta osoba jest nadmiernie natrętna? Czy możesz zgodzić się z/zaufać tej osobę?
:arrow: Sprawdź wywózkę śmieci, ile razy w tygodniu przejeżdza ciężarówka w okolicy?
:arrow: Uzyskaj wpływy wszystkich wypłaconych rachunków (kabel elektryczny, wodę, telefon itp.) Przed przeprowadzką będziesz pewien, że nie będziesz musiał spłacać rachunków za poprzednich lokatorów.
:arrow: Upewni się co do wszystkich kosztów i opłat.

• Poszukiwania
Tradycyjnie poszukiwanie mieszkania zaczyna się od wybrania obszaru, gdzie chciałbyś żyć. Weź ze sobą telefon komórkowy i chodząc szukaj szyldów, które mówią: SE ALQUILA. Jeśli nie umiesz posługiwać się dominikańskim hiszpańskim w stopniu doskonałym i nie znasz dobrze dominikańskiej kultury zabierz ze sobą kogoś, kto to potrafi. Wiele mieszkań w bogatszych obszarach wymienione są w gazetach: “Hoy” “Diario Libre” “El Caribe” “Nacional” i “Listin Diario.” Jednak opcje są ograniczone, a ceny bardziej napompowane, niż w przypadku korzystania z tradycyjnej poczty pantoflowej w obszarze. O mieszkaniu można dowiedzieć się ustnie, odwiedzając Colmados, rozmawiając z klientami i pracownikami,pytać czy istnieje "Corredor" na danym terenie. Corredores są tradycyjnymi agentami nieruchomości, którzy znają okolice, zawierają kontrakty z właścicielami i szukają potencjalnych klientów. Niektórzy corredores pracują w biurze "Raices Bienes.” W takich biurach mogą posiadać wykazy różnych apartamentów/domów dostępnych w obszarze. Mniej formalne, corredores mogą spędzać dni w Colmado/Banca i wiedzieć o liście od znajomych lub przyjaciół. W momencie podpisania umowy najmu, powinien zostać wynagrodzony, przez zmniejszenie opłaty jaka trzeba zapłacić prawnikowi ponieważ reprezentuje on właściciela.

• Umowa najmu
Ogólnie wynajmuje się na rok czasu. Czas najmu dla obcokrajowców może być różny, najczęściej jest to jeden rok i po upływie tego czasu, jeśli chcesz się przeprowadzić powinieneś uprzedzić właściciela minimum 15 dni wcześniej, aby miał czas na przygotowanie depozytu który wpłaciłeś przy wprowadzeniu się. Możliwe jest, że właściciel ma specjalną klauzulę w której napisano, że może sprawdzić mieszkanie raz w miesiącu, aby wiedzieć, czy nie ma żadnych zmian w warunkach fizycznych bez jego zgody. Właściciel jest zobowiązany do naprawienia wszelkich uszkodzeń fizycznych mieszkania nie poniesionych przez najemcę, na przykład: hydraulika nieszczelna, rozbity tinaco (zbiornik wody), itp.
Nie zapominaj, że szukając mieszkania konieczny jest czas i cierpliwość, zwłaszcza jeśli chodzi o koszt i lokalizację. Nie poleca się szukania mieszkania w RD przez internet, gdy będziesz jeszcze w swoim kraju. Możliwe, że będziesz w stanie utrzymać cenę dając ogłoszenie w gazetach online w dziale ogłoszenia drobne i badać z przyjaciółmi mieszkającymi w Dominikanie. W Republice Bananowej u wielu ludzi pojawia się presja, by jak najszybciej znaleźć mieszkania, ponieważ nie stać ich na hotel lub muszą sie przesiedlić w trybie natychmiastowym. Uwaga! Jest niezmiernie ważne, by wybrać właściwy apartament/dom i nie dać się ponaglać natrętnym ofertom. W końcu, możesz zaoszczędzić sobie mnóstwo czasu i pieniędzy, ponieważ nie będziesz musiał się przeprowadzać i zaczynać wszystko od nowa.

Jeśli masz inne doświadczenie lub własne spostrzeżenia dotyczące wynajęcia mieszkania/domu w Republice Dominikańskiej podziel się nimi :-D
_________________
Dominikana
 
 

SeoHost.pl

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wiek: 37
Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 738
Skąd: Punta Cana
Wysłany: 02-04-2011, 20:15   

Moje doswiadczenia. Szukamy rezydencji gdzie wszystko wchodzi w czynsz tz. prad woda internet najwazniejsze to prad bo teraz stawka jest bodajze 11peso za Kw ZDZIERSTWO i internet. Internet zazwyczaj gowniany ale lepszy taki niz zaden. Wiec szukamy takiej rezydencji a potem patrzymy jak jest chroniona pamietajmy ze nawet najlepsze rezydencje ( Cocotal w Bavaro ) nie sa dobrze chronione. Ja mieszkam w rezydencji nalezacej do Kolumbijczykow i czuje sie bezpieczniej niz w Cocotalu chociaz nawet niema tu ochrony!! Apartamenty oczywiscie nie takie jak w glamournych rezydencjach ale jest spokojnie. A co najwazniejsze bardzo tanio jak na ten rejon ( Cortecito). W Santo Domingo jest troche inaczej. Jezeli kogos zaciekawi moge opisac praktycznie kazde wieksze miasto DR. Dla czlowieka nie znajacego hiszpanskiego oczywiscie polecil bym Bavaro gdyz tutaj mozna dogadac sie po angielsku. Ale znam ludzi mieszkajacych tu po 3-4 lata i nie znajacych praktycznie ani jednego slowa po hiszpansku i swietnie dajacych sobie rade :)
_________________
.....
miminternational@ymail.com
 
 
Epcia33 
SZCZUR LĄDOWY

Wiek: 44
Dołączyła: 07 Cze 2013
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-06-2013, 23:55   

Hej, to mój pierwszy post na tym forum :-) Mam nadzieję, że mimo upływu czasu od poprzedniej wypowiedzi ktoś go przeczyta i zechce mi pomóc. W 2009 r. byłam na wakacjach na Dominikanie i od tego czasu marzę o tym, by tam zamieszkać. Jednak teraz dopiero postanowiłam dowiedzieć się co i jak. Chciałabym przeprowadzić się na Dominikanę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, jeśli uznam, że ma to w moim przypadku sens. Sprawę komplikuje fakt, że mam 9-miesięcznego synka i oczywiście zamieszkałabym tam wraz z nim. Chcę wynająć dwupokojowe, umeblowane (choćby częściowo) mieszkanie na strzeżonym osiedlu, jaki byłby koszt wynajmu? Czy dałabym radę utrzymać na skromnym poziomie siebie i dziecko z pensji np. pokojówki w hotelu? Żadna inna praca nie przychodzi mi do głowy, ale może jest coś innego, lepiej płatnego, co mogłabym tam robić? Z wykształcenia jestem tłumaczką angielskiego... Hiszpańskiego nie znam. Jak zabrać się za poszukiwanie pracy? Ile kosztuje żłobek dla dziecka i czy w żłobkach jest bezpiecznie, tzn, czy mogę mieć pewność, że opiekunka nie skrzywdzi mojego dziecka? Czy jeśli pracowałabym w hotelu, pracodawca zapewniłby jakąś opiekę dla dziecka na czas mojej pracy? Wracając do mieszkania, nie mogę sobie pozwolić na to, by zacząć się za nim rozglądać dopiero będąc już na miejscu, bo nie stać mnie na długoterminowe płacenie za hotel, a poza tym nie miałabym z kim zostawić synka wyruszając na poszukiwania lokum. Jak z tego wybrnąć?? Nie ma w Polsce jakiejś agencji, za pośrednictwem której można bezpieczenie załatwić wynajem? Jak Dominikańczycy postrzegaliby cudzoziemkę-samotną matkę z dzieckiem? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie rady i pozdrawiam :-D
 
 
Salseros 
Administrator


Wiek: 45
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1154
Wysłany: 09-06-2013, 11:01   

Epcia33, Wydaje mi sie że przy Twoich załozeniach będzie Ci bardzo trudno zamieszkać na Dominikanie. Na forum są wszelkie informacje związane choćby z pozwoleniem na prace w DR. Nawet jeśli takowe bedziesz miała to z pensji pokojówki raczej nie dasz rady wynająć 2 pokojowego mieszkanka. Wynajem jeśli nie masz w Dominikanie znajomych lepiej żebyś załatwiała na miejscu choć szukać i się umawiać na zobaczenie mieszkania możesz juz teraz po przez strony internetowe których jest mnóstwo w sieci.
_________________
www.dominicana.com.pl Dominikana Filmy Zdjęcia Informacje Hotele Telewizja Radio Muzyka
Polub nas na FB https://www.facebook.com/DominicanaComPl
Pozdrawiam Salseros
 
 
MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wiek: 37
Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 738
Skąd: Punta Cana
Wysłany: 09-06-2013, 12:48   

Epcia33 napisał/a:
Hej, to mój pierwszy post na tym forum :-) Mam nadzieję, że mimo upływu czasu od poprzedniej wypowiedzi ktoś go przeczyta i zechce mi pomóc. W 2009 r. byłam na wakacjach na Dominikanie i od tego czasu marzę o tym, by tam zamieszkać. Jednak teraz dopiero postanowiłam dowiedzieć się co i jak. Chciałabym przeprowadzić się na Dominikanę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, jeśli uznam, że ma to w moim przypadku sens. Sprawę komplikuje fakt, że mam 9-miesięcznego synka i oczywiście zamieszkałabym tam wraz z nim. Chcę wynająć dwupokojowe, umeblowane (choćby częściowo) mieszkanie na strzeżonym osiedlu, jaki byłby koszt wynajmu? Czy dałabym radę utrzymać na skromnym poziomie siebie i dziecko z pensji np. pokojówki w hotelu? Żadna inna praca nie przychodzi mi do głowy, ale może jest coś innego, lepiej płatnego, co mogłabym tam robić? Z wykształcenia jestem tłumaczką angielskiego... Hiszpańskiego nie znam. Jak zabrać się za poszukiwanie pracy? Ile kosztuje żłobek dla dziecka i czy w żłobkach jest bezpiecznie, tzn, czy mogę mieć pewność, że opiekunka nie skrzywdzi mojego dziecka? Czy jeśli pracowałabym w hotelu, pracodawca zapewniłby jakąś opiekę dla dziecka na czas mojej pracy? Wracając do mieszkania, nie mogę sobie pozwolić na to, by zacząć się za nim rozglądać dopiero będąc już na miejscu, bo nie stać mnie na długoterminowe płacenie za hotel, a poza tym nie miałabym z kim zostawić synka wyruszając na poszukiwania lokum. Jak z tego wybrnąć?? Nie ma w Polsce jakiejś agencji, za pośrednictwem której można bezpieczenie załatwić wynajem? Jak Dominikańczycy postrzegaliby cudzoziemkę-samotną matkę z dzieckiem? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie rady i pozdrawiam :-D


Ja sie zajmuje sprzedaza i wynajmem nierchomosci.
Ale moze najpierw opisze sytuacje. Po pierwsze co wy sie jakimis pozwoleniami na prace przejmujecie? Jest to kolejny sposob na wyludzanie pieniedzy, pytalem znajomych czy o takim czyms slyszeli i wszyscy sie smiali ze to kolejna pulapka dla gringo. U mnie pierwszy raz w rzyciu miesiac temu transport ze stanow zatrzymali celnicy i dowalili 53% podatku. A nigdy ni grosza nie placilem poprostu pomylka w papierkach i juz podpadlem.
Ok wracam do tematu. Cos pracodawca tutaj NIEMUSI niczego zapewniac. Jako pokojowka w hotelu bedzie pani zarabiac 200-500 dolarow. Hotel jedynie co moze zapewnic to mieszkanie i wyzywienie na terenie. O dziecku lepiej nie wspominac bo szanse na prace spadna na 80%. Juz lepiej sprobowac szans w kompanijach turystycznych jako przewodnik lub reprezentant w hotelach. O wiele lepsze zarobki z tego moze pani utrzymac tanie dwulub jedno pokojowe mieszkanie w sredniej klasy rezydencji cena takiego mieszkania minimum na dlugoterminowy kontrakt to 450dolarow miesiecznie porzadne mieszkanka od 500 dolarow jednopokojowe od 400. Zlobki chyba jakies sa ale lepszym wyjsciem bedzie pomoc domowa bedzie kobieta gotowac prac i wsumie robic wszystko cena takiej przyjemnosci od 150 do 250 dolarow miesiecznie i mamy sluzaca 24/7 trzeba pamietac ze pewnie kazdy miesiac bedzie ta kobietka chciala na 2-3 dni wolne zeby rodzine zobaczyc. Samatna matke dominikanczycy postrzegaja hmmm mysle ze nijak bo tutaj sa same samotne matki. A bialego dominikanczycy postrzegaja jako hodzacy worek z pieniedzmi i caly czas proboje cos wyrwac niestety w taki sposob jak dzieci i wiekszosci jakichs oszustw na ceny mozna latwo zapobiec. Naprzyklad idzie pani ulica i chce kupic mango w wazywniaku dla pani to mango bedzie kosztowac 20-25 peso dla dominikanczyka 10. Wiec takie male glupstwa ale tak jest ja to nazywam podatkiem od bialej skory i niebieskich oczu. Na szczescie nie place zadnych innych podatkow dlatego moge raz w miesiac takie grosiki stracic hehe. Nie chcialem pani nastraszyc poprostu takie sa realia ogolnie dominikanczycy sa spokojni i przyjazni, ale w glowie maja juz zakodowane ze jak bialy to trzeba cos zarobic. Tak bez pracy to kurcze ryzykowne przedsiewziecie bo sa ludzie co w tydzien prace znajduja a sa co latami szukaja zalezy od stopnia desperacji i samozaparcia. ale na pani miejscu juz teraz bym zaczal wysylac emaile do roznnych bior podruzy (miejscowych) i hoteli moze akurat cos bedzie. Prosze sie tez zabardzo nie cieszyc jak pani odpowiedz dostanie 100% przyjeta bo jak pani przyjedzie moze sie okazac ze jednak nie. Dominikanczycy to ogolnie lubia duzo mowic a malo robic, i biali w tym srodowisku bardzo czesto przyjmuja ta glupia przypadlosc.
Tak w krotce jak bedzie wiecej pytan prosze pisac, w miare mozliwosci postaram sie odpowiadac.
_________________
.....
miminternational@ymail.com
 
 
Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 356
Wysłany: 09-06-2013, 16:56   

Napisze krotko ... Niech Pani sobie da spokoj z Dominikana . To kraj dobry na wakacje a nie na zamieszkanie. Nic nie jest bezpieczne , nic nie jest pewne , system prawniczy jest systemem wyludzania pieniedzy jako ochrona prawna nie funkcjonuje w ogole. Z kazdym innym czynnikiem jest tak samo. Edukacja istnieje dokladnie tak samo jak wspomniany przeze mnie system prawny. Czyli prawie wcale , a dla tych ,ktorzy chca czegos wiecej jest aparatem do wyludzania pieniedzy. System ubezpieczeniowy to farsa , umowy spisane i potwierdzone przez notariusza moga miec wartosc papieru toaletowego... O opiece medycznej nawet nie bede pisal bo jej prawie nie ma....
 
 
rnn 
WILK MORSKI

Dołączył: 28 Wrz 2012
Posty: 56
Wysłany: 09-06-2013, 23:04   

zgadzam sie z Zenonem..co do opieki medycznej - korzystalem i wygladala na lepszy poziom niz w mojej rodzinnej przychodzni w miescie ponad 250 tys. w polsce... mniej kolejek, darmowe leki i lekarz ktoy potrafi wysluchac.... pare razy korzystalem z darmowej slubzy zdrowia w tym kraju i nie moge powiedziec zlego slowa....

200-500 dolarow za pensje pokojowki ? Rozumiem ze w Punta Canie, bavaro lub Cabarete ? bo gdzie indziej to raczej do 200 usd ;]
 
 
rnn 
WILK MORSKI

Dołączył: 28 Wrz 2012
Posty: 56
Wysłany: 09-06-2013, 23:07   

a i btw. - Dominikanczycy w 99 % sa uczciwi i nie oszukuja na pierdoly typu 20 pesos... na palcach jednej reki moge policzyc PROBY oszustw w ciagu 8 miesiecy mojego zycia tutaj....nie wiem czy w polsce by mnie nie PROBOWANO zrobic 10 razy czesciej w bambuku

chyba ze we wspomnianych okolicach punta cany jest inaczej ;-)
 
 
Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 356
Wysłany: 10-06-2013, 05:08   

Ja moglbym o dominikanskich oszustwach napisac pelna ksiazke. Nie chodzi mi o moje osobiste doswiadczenia a o to co obserwuje naookolo. Widzialem i znam kilku oszukanych do ostatniego grosza europejczykow . Kombinacje w zakresie lecznictwa w moim srodowisku konczyly sie parokrotnie trwalym kalectwem i smiercia (dotyczy to niestety rowniez mojej tesciowej). Znam przypadki omijania podpisanych notarialnie umow , gdzie oszukani ludzie wydawali majatek aby po trzech latach procesu odejsc z jakimis groszami... Moze skrobne na ten temat cos wiekszego , aby nieswiadomi ludzie nie ladowali sie w ten kraj bezkrytycznie , chociaz doswiadczenie jest nieprzekazywalne i trzeba sobie paluchy samemu poparzyc , zeby wiedziec co jest grane.
 
 
rnn 
WILK MORSKI

Dołączył: 28 Wrz 2012
Posty: 56
Wysłany: 10-06-2013, 14:46   

jasna sprawa...Ja unikam kontaktow z policja i urzedami, moze dlatego nie mam zadnych problemow....co tam ? hm w sumie przerejstrowali matricule z motocykla tyko, zrobili to w terminie i bez dodatkowych problemow

co do lekarzy - to albo mialem szczescie, albo...znajomi z UK mowia np. jaki tam jest poziom lecznictwa ;-) tragiczny... i rowniez mozna mnozyc przypadki, ilu lekrarzy tam przez swoja opieszalosc spowodowalo uszczerbki na zdrowiu pacjentow.... nie ma co robic z tego kraju piekla, ale nie ma tez co robic widokowki z Punta Cany...bo obra obrazy sa nieprawdziwe.

w kazdym razie ja nie zdecydowalbym sie na kupno domu w tym kraju, nawet zastanawialbym sie nad dluzszym wynajmem..ale ja generalnie jestem ostrozny ;-)

nie mam nic do zarzucenia Dominikanczykom - to dobrzy ludzie w 99 %... Brakuje jedynie szeroko pojetej edukacji, i z tego powodu ten kraj wyglada jak wyglada... wielodzietnosc (wynikajaca z braku edukacji ? ) tez sie nie przyczynia do tego, aby ten kraj wyrwal sie z ubostwa...wielodzietnosc ubostwo poglebia
 
 
MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wiek: 37
Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 738
Skąd: Punta Cana
Wysłany: 12-06-2013, 21:42   

Panie kolego odrazu widac ze jeszcze panu "Rozowych okularow" dominikanczycy nie zdjeli ))).
Mysle ze pan tutaj odpoczywac przyjezdza bo napewno nie wcelach biznesowych ze pan tak tych dominikanczykow chwali. Albo mega szczesciaz z pana i nigdy pan w zadne klopoty sie niepakowal. Bo wtedy najlepiej widac jak te 99% dobrych pogodnych dominikanczykow sie przeksztalca w piranie i zaczyna wyryac kawalki kazdy dla siebie. Jak gdzies poza granicami duzych miast a nawet w miescie (np. La Romana ) Presze wejsc do przychodni to pan stamtad wybiegnie. Nie mowie o wsiach gdzie wiedza lekaza (podobno) to jest cos strasznego ja nie bedac lekazem mam wieksze pojecie. Czasem jak rodzine mojej kobiety odwiedzamy to prosza zebym zastrzyki porobil -"bo lekarz to strasznie zle robi i boli a gringo to bezbolesnie prawie". To ze metrykule dalo sie przepisac to pozdrawiam, czasami sie udaje a czasami po roku przyjdzie dominikanczyk i powie to moj motor samochod itd... i sie okazuje ze bylo 4 razy sprzedane i wszyscy maja papiery oryginalne i sie taki samochod oddaje bo kto chce do wiezienia za kawalek zelazy isc. Mozna by bylo niezla ksiazke napisac jak pan Zenon wyzej mowil. Ale sprawa sie sprowadza do tego czy kobieta z malym dzieckiem musi sie w to pieklo pchac? Jak chce to my zetelna informacje przedstawiamy ktora w przeciagu lat tutaj obserwowalismy i obserwojemy. I jednoznacznej odpowiedzi niema ale z malym dzieckiem szukac tutaj pracy to ogolnie ciezko polecac zwlaszcza kobiecie. Znam wiele inwestoro biznesmenow i nie glupich osob ktorzy po wladowaniu w ekonomike dominikany 2-3 miliony dolarow pluli na lotnisku Punta Cana na ziemie i trzaskajac drzwiami samolotu zarzekali sie ze tutaj nigdy nie wroca! A co dopiero samotna matka z malym dzieckiem ma tu poczac, jak to potomkowie piratow z karaibow sa hehe. Dlatego tutaj to wszystko piszemy ze usiasc i przemyslec sobie. Bo ja wiem ze piersze pol roku palmy i plaza to jest super, ale jednak nie tylko sloncem czlowiek zyje )))
_________________
.....
miminternational@ymail.com
 
 
MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wiek: 37
Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 738
Skąd: Punta Cana
Wysłany: 12-06-2013, 21:54   

Jeszcze dodam zeby nie bylo ze tylko o Punta Canie pisze.
Ja mieszkalem w DR w prawie wszystkich wiekszyc miastach. W niektorych pare dni w niektorych pare miesiecy wiec calkiem niezle sie orientuje co i jak.
O tej opiece medycznej to tez jeszcze dodam pare slow w prywatnych klinikach jest mega fajna obsluga i poziom naprzyklad taki amerykanski Hospiten ale tam za dzien to nawet 5 000 dolarow mozna zabulic. Kliniki plastyczne sa bardzo dobre taka klinika Wanderlindera w Santo Domingo to obiady jak z restauracji szykuja ale za jakie pieniadze to wszystko. Z pensji pokojowki to nieda rady niestety
_________________
.....
miminternational@ymail.com
 
 
rnn 
WILK MORSKI

Dołączył: 28 Wrz 2012
Posty: 56
Wysłany: 12-06-2013, 23:10   

proponuje wiec popytac w tych "innych miastach" ile zarabiaja pokojowki w hotelach - na pewno nie jest to wiecej niz 200 usd ;-) a i nie mowimy tu hotelach z pokojami po 100 usd za dzien... (tam nie wiem ile zarabiaja, ale mozliwe ze tez smiesznie nisko... )

pani co sprzedaje w pica pollo chinskim comedorze gdzies tam w san juan de la maguana zarabia jakies 6000 pesos... pani w santiago ("wieksze miasto" ) w salonie kosmetycznym jako sekretarka - masazystka - kosmetyczka - 200 usd ....przypadki mozna mnozyc


to nie jest dobry kraj zeby przyjechac zarabiac pieniadze pracujac u kogos...
chyba, ze jest sie inzynierem w barrick gold np.
 
 
feliz 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wiek: 38
Dołączyła: 10 Wrz 2011
Posty: 205
Wysłany: 13-06-2013, 13:08   

"Racja jest jak dupa...każdy ma swoją..." - tyle na ten temat.
 
 
wiolcik 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączyła: 20 Lis 2012
Posty: 19
Wysłany: 14-09-2013, 18:20   

to zalezy gdzie sie trafi i na kogo
ja mam rozeznanie tylko wsrod instruktorw Zumby
jedno gym placi 400 inne 700 peso za godzine i to o dziwo czym wieksze tym mnie kasy daja o ironio
:-)

no a jako sekretarka to tak od 6000 do 10000 da sie zarobic miesiecznie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga
Template spacevision v 0.3 modified by Nasedo. Done by Salseros

Forum dominikana

Dominikana wakacje, zdjęcia, informacje

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15