UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Stosunki rasowe na DR
Autor Wiadomość
Wojciech_Domini 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 31-03-2013, 20:37   Stosunki rasowe na DR

Pytanie do mieszkańców Dominikany nasuwa się samo, po nazwie w tytule. No właśnie, jak relacje na tej części Hispanioli się układają? Słyszałem, iż od początku Hiszpańscy kolonizatorzy chętnie mieszali się z czarnymi w przeciwieństwie do Anglosasów w USA... Słyszałem także o wstręcie do wszystkiego co czarne w tym do Haitańczyków... Pytanie jak traktuje się białą mniejszość? Bądź co bądź Biali rządzą tym krajem i dominuje w telewizji oraz w świecie mody

Ines 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 01-04-2013, 00:35   

Witam,

Bycie bialym w tym kraju ulatwia znacznie zycie. Bycie bialym to nobilitacje utozsamiana z posiadaniem pieniedzy, lepszej pracy, a tym samym przynaleznosc do najwyzszej klasy spoleczniej. Wystarczy spojrzec kto jest wlascicielami wszelkich interesow na wyspie, managerami firm, biali w przytlaczajacej wiekszosci.

pozdrawiam
Agnieszka

Wojciech_Domini 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 01-04-2013, 19:14   

Raz czytałem blog pewnego Afroamerykanina, żyjącego kilka lat na Dominikanie. To co go najbardziej zdziwiło to kult białej skóry. Mimo, iż Białych jest może ze 14-16 % kraju to jedynie jedna Miss Dominikany była Mulatką. Również okrutny dyktator Rafael Trujilo starał się wybielić społeczeństwo poprzez europejską emigrację, sam stosował odpowiednie kremy i makijaż by zamaskować Haitańskie dziedzictwo swojej babki.

Pytanie może dość dziwaczne ale czy powszechna pogoń za białym/ą osobą nie jest podyktowane tzw "rozjaśnieniem rasy"?

rnn 
WILK MORSKI

Wysłany: 02-04-2013, 00:28   

Bialy - czlowiek lepsze, ale nie az tak jak w Azji.
Na Haiti okreslenie "blanc" jest prawie ze synonimem szefa.

a jak tam pogon za opalenizna w Polsce ? przysypalo ?

rnn 
WILK MORSKI

Wysłany: 02-04-2013, 00:30   

oczywiscie - czlowiek *lepszy* mialo byc, przepraszam za te literowke niemalze z jezyka Kalego

Wojciech_Domini 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 18-04-2013, 17:41   

W Polsce jak i ogólnie w Europie jest pogoń za opalenizną ale jeszcze się nie zdarzyło by konkursy piękności w Polsce wygrywali ludzie z mniejszości Arabsko-Hinduskiej. Również ludzie związani z władzą mają skład typowo Polski i poza ś.p Andrzejem Lepperem to nie ma jakieś nadmiernej "pogoni za opalenizną"...

Natomiast zdaje się, iż (mój wniosek jest subiektywny osoby patrzącej z zewnątrz, mogę się mylić) Dominikanie robią wszystko co mogą by ukryć Afrykańskie korzenie, podobno nazwanie kogoś "czarny" jest obrazą mimo, iż w USA mogliby taką osobę odbierać jako czarnoskórą...

rnn 
WILK MORSKI

Wysłany: 19-04-2013, 18:14   

nie jest obraza nazwanie kogos moreno, albo morena, tutaj tak sie normalnie zwracaja do siebie ludzie... to samo z "rubio"....nie wiem jak z "negro" co prawda...W USA jesli powiesz na kogos "nigger", to jest wielka obraza, "black", raczej nie ;-)

im skora bielsza tym lepiej - podobnie jak w Tajlandii. tam sa nawet kremy ktore wybielaja skore, podobnie jak u nas samoopalacze ;-)

Odpowiedz do tematu