UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
przeprowadzka na Dominikane
Autor Wiadomość
Wojciech_Domini 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 15-02-2013, 22:51   

Witam serdecznie!

Jest to mój pierwszy tekst na forum to Chciałbym was serdecznie powitać!

Odnosząc się do tematu, co prawda na Dominikanie nie miałem styczności jeszcze pobyć, aczkolwiek w swoim życiu miałem możliwość odwiedzić trochę Europejskich i Afrykańskich krajów i doskonale rozumiem co Panowie Carbon oraz Zenon mają na myśli mówiąc o różnicy, między krajami Europejskimi a III światem bo ona jest GIGANTYCZNA. I nie mam tu na myśli jedynie zarobków, infrastruktury a także mentalności.

W Polsce nie mamy styczności z innymi kulturami za wiele. Ci co do Polski przyjeżdżają do nieliczni studenci - mężczyźni, którym zwyczajnie się powiodło, uzyskali wizę a i kontakt z oświatą zdołał im wpoić po części zachodnie wartości. Wielu naszych rodaków zwłaszcza pań lubi hołdować zasadzie relatywizmu, twierdząc iż wszędzie są dobrzy i źli ludzie(aczkolwiek te zasady nagle biorą łeb gdy te same panie widzą w tramwaju żebrzące 4 letnie cygańskie dzieci przyuczane przez rodziców).

Feliz - widzę, iż bazujesz na kontraście. Cóż dopuki nie wyjechałem z Polski to też miałem dosyć krytyczny stosunek do rodaków aczkolwiek obecnie mając skale porównawczą to ten kraj stoi na naprawdę wysokim poziomie(choć zgadzam się, iż do Niemiec to jeszcze zieje przepaść). Pierwsza różnica między Polską a Dominikaną to przestępczość. W Polsce według oficjalnych statystyk jest mniej niż jedno zabójstwo na dzień gdy na Dominikanie aż 25 ludzi traci życie poprzez mord. Dalej, twierdzisz, iż o każdym narodzie można tak powiedzieć...

No niestety nie każdym. Wiele stereotypów ma w sobie ziarno prawdy, pytanie jak wielki procent społeczeństwa hołduje temu stereotypowi. Z Polski w roku 2004 wyjechali głównie ludzi bezrobotni, bez perspektyw a wiadomo tacy ludzie często nie znają finezji i kultury sfer wyższych. Nagle w Polsce zrobiło się bezpieczniej. Kto pamięta lata 90 ten wie, iż strach było wyjść na miasto w lepszycb butach czy z nowym telefonem komórkowym. Teraz można powiedzieć oczysciliśmy kraj z syfu. Z Polski powyjechała hołota i ladacznice natomiast na Dominkanie duża część ludzi to niewyedukowana grupa a koszmar z czasów Rafaela Trujilo odbił się na brutalizacji życia społecznego.

Mówisz, iż w Polsce jest dużo złodziejstwa. Ale pytanie. czy w Polsce widział ktokolwiek by dla Niemców/Amerykanów w sklepach nagminnie były wyższe ceny niż dla miejscowych? Czy na ulicach Krakowa tudzież Warszawy ktoś wybrudzi Ci buty po to by je zmyć i bezczelnie zażądać gratyfikacji? Ktoś może usprawiedliwić takie zachowania rzucając hasło "bieda". Of course ale co ma wspólnego gwałcenie kobiet z walką o przetrwanie?

I tak na koniec. Ktoś kto nie mieszka na Dominikanie łatwo może wychwalać III świat a oskarżenia Panów o rasizm to już kiepski argument. Z tego co słyszę macie panowie miejscowe żony...

To tyle na razie. Pozdrawiam i liczę na owocną dyskusję!

rnn 
WILK MORSKI

Wysłany: 16-02-2013, 16:58   

przez 4 miesiace mialem tylko 2 przypadki proby zawyzenia ceny - w gua gua...w drodze do Sosui...nietrudno bylo "sie nie dac".

nie zdarzylo mi sie, aby ktos mi ubrudzil buty, zeby je wyczyscic...biega sporo dzieciakow, ale jakos wyjatkowo natretne nie sa...co innego moga powiedziec pewnie ci, co maja auta...podobno denerwujacy sa "czysciciele" szyb....

rnn 
WILK MORSKI

Wysłany: 16-02-2013, 17:00   

a co do tego, kto wyjechal z Polski....inni mowia, ze zostaly tylko same ciamajdy (jesli nie maja wlasnych biznesow)....z drugiej strony, jak sie patrzy na 75 % polskiej emigracji na zachodzie, to jest to smutny widok...ale w sumie 75 % kraju tez jest smutne, wiec normalka :)

merlin 
NAWIGATOR

Wysłany: 16-02-2013, 18:55   

Ja myśle ze ci co tam mieszkają nie mają na celu zniechęcać jedynie ostrzec. Warto wziąść pod uwagę i przemyślec albo poszukac jeszcze icformacji o zdarzeniach o których piszą czy przypadkach .Przykładó niebrak np poważnym problemem są tam narkotyki. Jak cię złapią od razu wsadzą i sporo czasu posiedzisz zanim wyjdziesz więc jeśli ktoś widzi ze znalazł się przypadkiem w takim miejscu niech jak najszybciej go opuści. W RD aresztuje się wszystkich dookoła a dopiero potem zadaje pytania a to potem nie liczy się w godzinach ani dniach. Nie zaczynać sprzeczek, bo tam ludzie reagują agresywnie. Jak jedziesz nocą samochodem zablokuj drzwi. Klima nie wszędzie. Prysznice zimne. Wiadomo nie ma co krytykować że śpisz w trzeszczącym zbitym dechami łóżku skoro ludzie którzy ci je oddali śpią na podłodze, ale odnośnie porównań do PL?
I jest tak jak sie pisze. Będąc zakotwiczony w hotelu nie mów żeś poznał uroki prawdziwe zycie na Domie. bo w rzeczywistych warunkach nie wiesz nawet kiedy dadzą prąd na jak długo i czy wogóle będzie. a dzieci na ulicach to prawdziwe wyzwanie. Jak ci wyciagnie portwel z gotówką to bedziesz miał wyrozumiałosc ze on po prostu walczy o przetrwanie, ze uciekl z domu bo był bity a wczoraj na tej samej ulicy został zgwałcony?

Wojciech_Domini 
SZORUJĄCY POKŁADY

Wysłany: 16-02-2013, 19:31   

Zostały w Polsce ciamajdy? Z całym szacunkiem ale kto masowo opuszcza kraj gdy ma pracę, dom, samochód? Masy ludzkie emigrują z powodów takich jak: wojna, głód czy mniej drastycznie(w Polskim przypadku) brak perspektyw. Wiadomo poza studentami, którzy zwyczajnie nie odnaleźli się w Polskiej rzeczywistości(Bo i tacy na emigracji też są, nie można generalizować) wyjechał też najgorszy element. Tyle się historii o Polakach za granicą nasłuchałem, że jestem pewien, iż na pewno nie jest to zwykły stereotyp.

Wracając do tematu Dominikany. Tak jak stwierdziłem wcześniej, jeszcze w tym kraju nie byłem aczkolwiek zwiedziłem nieco III świata i nikt mi nie wmówi, iż wszystkie cywilizacje myślą podobnie. W Polsce idea służących po latach komuny jest nieznaną abstrakcją, w naszym kraju zaproszenie do stołu obcych jest oznaką gościnności. Gdzie indziej to samo zachowanie jest traktowane jako objaw słabości, z frajerzenia się i dwójnasób wykorzystywane.

Do dzisiaj 16 % białych Dominikańczyków dominuje w rządzie oraz w mediach. Mimo dużych mieszanych związków w przeszłości, raczej unikają spoufalania się z mulacką większością. Wiedzą, iż mogło by się to dla nich skończyć utratą szacunku a w gorszym wypadku historiami, o których wspomniał Zenon.

rnn 
WILK MORSKI

Wysłany: 17-02-2013, 00:13   

kraj wiec zaprasza, nie bedzie tak zle

Alaska 
NAWIGATOR

Wysłany: 25-02-2013, 18:44   

Czytając ten wątek zastanawiałam się cały czas jak osoby nie mieszkające na Dominikanie na stałe mogą wypowiadać się z taką pewnością,oburzać się,niemal dawać głowę za to co mówią...tymczasem nie wiedząc o czym mówią :-/
Tu naprawdę trzeba pomieszkać żeby zobaczyć jak jest.I mam tu na myśli normalne życie-czyli "szara rzeczywistość":praca,codzienne zajęcia,codzienne problemy.A zapewniam,że to własnie przy tych pozornie drobnych codziennych problemach można tu stracić najwięcej nerwów ;)

Żadne wakacje nie wystarczą aby komuś do końca pokazać jak naprawdę tu jest i jacy są Dominikańczycy,czy to 2 tygodniowe czy nawet 6 miesięczne zwiedzanie(czyli przemieszczanie się cały czas i bycie jakby nie patrzeć turystą,podróżnikiem,zwał jak zwał,ale jednak jest to dalekie od normalnego mieszkania gdzieś).
Wizyta u rodziny czy znajomych,nawet trwająca miesiąc czy dwa również nie obrazuje jak tu jest.
Poza tym Dominikańczyk mieszkający poza Dominikaną tak samo będzie idealizował swój kraj i opowiadał głównie pozytywy jak Polak mieszkający z dala od Polski,więc skoro feliz argumentuje tym opinie chłopaków to również i to musi wziąć pod uwagę.

Ja się zgadzam w wielu punktach z tym co napisał Zenon czy carbon.
Jeśli chodzi o "zamieszkanie w raju" to odradzam,równie gorąco jak zachęcam do wakacji tu.Wczasy-miejsce idealne,zwłaszcza poza resortem(takie Bavaro na przykład oferuje wiele opcji poza hotelami all inc).
Życie-nie.Chyba,że na krótko.

sidor 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 19-03-2014, 08:03   

Przeciętny Polak z Dominikaną ma dwa skojarzenia: rajskie plaże z palmami i afera z polskim nuncjuszem papieskim. Te dwa skrajne skojarzenia mogą posłużyć do krótkiej charakterystyki tego gorącego karaibskiego kraju. Dominikana to silne kontrasty i kilka różnych światów. To co widzimy to luksusowy hotel otoczony wysokim murem pilnowanym przez ochroniarza uzbrojonego w karabin, oraz świat poza hotelem, czyli biedę. To drugie tylko wtedy, kiedy jest na tyle ciekawy świata i odważny, by zignorować ostrzeżenia, że „na zewnątrz” jest niebezpiecznie. W dużych hotelach tak niestety przedstawiana jest prawdziwa Dominikana, ta nie turystyczna. Powodem jest polityka hotelu – najlepiej, żeby turysta nigdzie nie wychodził, a swoje pieniądze wydawał w tylko u nich. Szkoda, bo niektórzy dają się zastraszyć i wracają do siebie zwiedziwszy tylko hotel – zwykle taki sam jak na Majorce, na Lazurowym Wybrzeżu czy na Rodos. Nie warto lecieć tyle godzin, żeby zobaczyć tylko hotel i plażę, tym bardziej, że na Dominikanie nie jest bardziej niebezpiecznie niż w Warszawie czy Świnoujściu.

qseka 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 26-03-2014, 10:27   

sidor, popieram co do słowa. Dobrze powiedziane

Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 27-03-2014, 15:56   

Właśnie dostałem wiadomość , że napadnieto moja żonę . Nie znam jeszcze szczegółów i mam nadzieję , że wszystko jest w porządku. Nie mogę się dodzwonić.... To tak na marginesie przeprowadzki na Dominikane.

Gepard 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 05-04-2014, 00:04   

Wiecie co...
Tak sobie to wszystko przeczytałem to się załamałem.

Mam doskonałą pracę w Warszawie.Podróżuję po całym świecie i wpadłem na pomysł taki,żeby zrealizować swoje marzenie i rzucić to wszystko w diabły.
Otworzyć własny biznes gdzieś w pięknym miejscu.

Mój wybór wpadł właśnie na Dominikanę,bo w odróżnieniu od Malediwów,Malezji...etc.
Ludzie tam wydali mi się radośni.
Najeździłem się motocyklem po tej wyspie.Nawet zaliczyłem seans Voodoo.
Poznałem podobno nawet jakichś tam gangsterów,ale i Ci wydawali się sympatyczni.

Chciałem z moją dziewczyną otworzyć tam restaurację,ale jak przeczytałem to co napisał Pirat z Karaibów to pier... za przeproszeniem taki interes.

To jakaś masakra.

Serio tak tam jest jak się człowiek dorobi ?

dodziu 
NAWIGATOR

Wysłany: 05-04-2014, 22:43   

tak czytam te posty i sam sie zastanawiam czy w diably nie rzucic tego pomyslu z przeprowadzka na Dominikane, ale z drugiej strony...
Mieszkam we wschodnim londynie,co tu sie czasami wyprawia to masakra.
w tamtym roku ,niedaleko bo na wolwich,ucieli w bialy dzien kolesiowi glowe(zapewne slyszeliscie),dzihad i te inne cholerne muzulmanskie wymysly.
czesto wieczorami wracalem do domu wieczorem,i widze namiot rozstawiony,policja-znak ze trzeba wiadomosci lokalne przeczytac-ktos kogos pobil,ktos kogos nozem w gardlo dzgnal,jest to tu na porzadku dziennym
Westfield Stratford-nowy kompleks z markowymi sklepami- godzina 4 popoludniu walka gangow,jeden zabity,w srodku na oczach setek ludzi i dzieci.
niby cywilizowany swiat a tak naprawde dzicz sie zjechala ,i to chyba ta najgorsza.
takze wydaje mi sie ze tego typu rzeczy spotyka sie na porzadku dziennym w kazdej czesci swiata,i nie ma to znaczenia czy Dominikana czy Londyn
Inna sprawa zapewne jest z prowadzeniem biznesu w UK a na Dominikanie,dlatego sie nie wypowiadam.

Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 06-04-2014, 18:33   

W zasadzie nie ma sensu powtarzać po raz kolejny ,że na Dominkanie jest niebezpiecznie bo i tak nikt nie przyjmie do wiadomości. Mojej żonie przyłączono pistolet do głowy i odebrano skuter , w biały dzień przed domem. Wiadomo kto ale i tak nie można nic zrobić bo nikt nie chce być świadkiem . Mogę również bez świadków odstrzelic pacjenta gdzieś wieczorem albo zlecić komuś. Ale to tak na marginesie tylko.
Mieszkałem 15 lat na Dominikanie i to co widziałem to wcale nie jest zabawne. Ciekawe , że nikt nie opisał ostatniej napaści na polska stewardese.Pobito ją bo nie chciała oddać torebki. Myślała , że może sobie wyjść gdzieś wieczorem w przerwie między lotami. Naiwna....Pewnie wszyscy się jej wydawali sympatyczni i uśmiechnięci. Ciekawe czy jak ją bili , to też się usmiechali?

rnn 
WILK MORSKI

Wysłany: 12-05-2014, 15:49   

pieszkkaaa napisał/a:
Ciekawa firma w warszawie od przeprowadzek, osobiście polecam firmę xxxx z Warszawy korzystałem z ich usług wiele razy i mam dużo zniżek, cenowo są najlepsi na rynku w Warszawie !

mowisz ? to ile bedzie kosztowala przeprowadzka z Warszawy ,okolice Pragi, gdzies w okolice Santo Domingo ? Mam okolo 300 kg do przewiezienia, w tym 200 kg wyjatkowo nieforemnych mebli :lol: :lol:

martyna90 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 13-05-2014, 12:08   

Witaj. Teraz ja jestem nowa. Mam zamiar wybrać się na Dominikanę dlatego pobędę trochę na tym forum zaczerpnąć trochę informacji

Odpowiedz do tematu