UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: sirga
15-04-2010, 16:06
Przeczytaj zanim wyjedziesz, Dominikana
Autor Wiadomość
scarabaeus
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączył: 15 Cze 2007
Posty: 8
Wysłany: 15-06-2007, 12:56   Przeczytaj zanim wyjedziesz, Dominikana

Warto wiedzieć ...

:arrow: Temperatura wód powierzchniowych Morza Karaibskiego 24-28°C, zasolenie ok. 36‰
:arrow: Na Dominikanie obowiązuje zakaz budowania hoteli wyższych niż palmy
:arrow: Jeśli zdarzy się wypadek nieważne kto spowodował winny jest zawsze " biały" - bo bogaty
:arrow: Ogólnie na Dominikanie brakuje dziewic - pracują nad tym wszyscy ...
_________________
w życiu można liczyć tylko na siebie, a i tego nie radzę
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 23-01-2008, 11:35   

Po raz pierwszy na Dominikanie?

Jeśli odwiedzasz Republikę Dominikańską po raz pierwszy - czeka cię miłe zaskoczenie! Ten podzwrotnikowy kraj na Karaibach ma wiele do zaoferowania i mnóstwo sposobów na to, jak można spędzić wakacje. Możesz relaksować się na plaży, możesz zaplanować które miejsca wybrać i zwiedzić, możesz korzystać z różnorakich sportów ... DR ma naprawdę wiele rozmaitości.
Pogoda nie zawsze jest gorąca i słoneczna - z wdzięcznością przyjmujemy osobliwe wytchnienie - ale to powinno być dla ciebie miłą odmianą. Tylko pamiętaj: zaopatrz się w dostateczną ilość emulsji z filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym, pij dużo płynów (niealkoholowych!) i ... nie śpiesz się. Pośpiech - to coś, czego tutaj się nie nadużywa ... częściowo jest to spowodowane klimatem, a częściowo przyjazną i rozluźnioną naturą Dominikańczyków.
Nieważne co będziesz robił, kiedy się tu znajdziesz - ważne, że zapragniesz tu wrócić ...


źródło:www.dominicanrepublicindex.com
_________________
Dominikana
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 23-01-2008, 23:30   

Zdrowie na Dominikanie

Zdrowie w rozwijających się krajach jest kwestią sporną. Dominikana ma wzrastającą liczbę nowych i zaawansowanych udogodnień. Zaczyna to przyciągnąć ludzi z Ameryki Północnej ... przylatują na Dominikanę na różne zabiegi chirurgiczne i dentystyczne, ponieważ mogą zostać wykonane w ten sam sposób, ale po niższej cenie.
Od turysty nie wymaga się żadnych dokumentów na temat zdrowia. Niektóre kraje sugerują szczepionki ... gruźlica, malaria ... warto o nich pomyśleć przed wylotem do jakiegokolwiek kraju.
Turystyczne resorty w większości mają odpowiednie środki do leczenia zwykłych, codziennych dolegliwości, są również szpitale, które powinny być włączone w twoje ubezpieczenie podróżne, a które potrafią poradzić sobie z większością przypadków. Zapoznaj się ze szczegółami na dokumencie ubezpieczenia.
Typowe problemy: problemy żołądkowe, biegunka, oparzenia słoneczne i odwodnienie. Dwóch ostatnich można łatwo uniknąć dzięki kremom z filtrem, nakryciu głowy (zwłaszcza na początku) i piciu dużej ilości płynów.
Przeważnie w resortach znajduje się co najmniej jedna apteka, odpowiednio zaopatrzona. Nie pij wody z kranu - tylko butelkowaną.

źródło:www.dominicanrepublicindex.com
_________________
Dominikana
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 24-01-2008, 00:54   

Dominikańska kultura

Dominikana ma bogatą i interesującą kulturę ... wielu turystów nie ma szans, by ją poznać. Cały kraj to mieszanka rasowa, połączenie wpływów: europejskiego hiszpańskiego i latynoamerykańskiego. Dominikańczycy z natury są przyjazni i serdeczni. Nie jest niczym niezwykłym ... jeśli któryś zaprosi cię do swojego domu na posiłek. Lubią się uśmiechnąć i nie jeden raz zobaczysz grupę osób rozmawiającą beztrosko, ktoś da komuś klapsa ... ogólnie cieszącą się życiem. Będziesz pozdrawiany słowami "Como Estas?”.

Kraj oceniany jest, jako biedny ... i rzeczywiście przez zachodnie standardy wiele osób żyje w warunkach, które ty uznałbyś za niegodne. Z dala od turystycznych enklaw, dominikańskie domy są typowe: małe, zwykle bez podprowadzonej wody i często bez elektryczności. Ulice przeważnie są wąskie ... kiedy pada deszcz, woda płynie wzdłuż ulicy. Nie znaczy to, że każdy jest biedny. W głównych miastach i kilku miasteczkach turystycznych - mają swoje udziały dobrze sytuowane osoby ...
Kiedy przyjedziesz tu po raz pierwszy zauważysz jedną rzecz. Dominikańczycy mają jedno, ogólnie powszechne nastawienie - "manana".


Manana w hiszpańskim zasadniczo oznacza "jutro", ale zazwyczaj ten zwrot jest używany przez ludzi, którzy nie chcą podać określonego czas lub daty! Czynności zabierają tutaj dużo więcej czasu. Ludzie są bardziej odprężeni – pamiętaj, to ... Karaiby.
Ważna rzecz: nie irytować się zbyt szybko. Pokazując swoje niezadowolenie kelnerowi lub komuś innemu z obsługi prawdopodobnie spowoduje, że otrzymasz gorszą a nie lepszą usługę. Więcej zyskasz, jeśli się uśmiechasz, utrzymujesz przyjazny stosunek i używasz tyle hiszpańskiego ile tylko możesz.

Jeden z czynników niepokojących turystę to bezpieczeństwo. Z reguły osoby przyjeżdzające na Dominikanę są ostrzegane, by nie opuszczać resortów i karmione historiami jaki to niebezpieczny kraj. Ale to nie dokładnie jest tak. We wszystkich krajach zdarzają się zbrodnie. Mnóstwo ludzi żyje tutaj i cieszy się życiem we względnym bezpieczeństwie ... Drobna przestępczość jest tutaj bardzo popularna. Nie jest wskazane, by nosić widoczne złote łańcuchy lub inną biżuterię. Nie zostawiaj kosztowności na widoku ... Poważna zbrodnia jest na Dominikanie mniej prawdopodobna, niż w Londynie czy Nowym Jorku.
Wiele osób odradzi ci wynajęcie tutaj samochódu. Jeśli jesteś nerwowym kierowcą - wtedy to dobra rada. Kiedy po raz pierwszy znajdziesz się na dominikańskiej drodze przeżyjesz ... szok. Najpopularniejszym transportem jest motoconcho, następnie skutery albo motorowery. Tutejsi kierowcy ogólnie ignorują wszystkie znaki drogowe i całkiem szczęśliwie - niekoniecznie dla ciebie przetną ci drogę, jeśli to będzie akurat krótsza trasa która doprowadzi ich do celu. Spodziewaj się wszystkiego ... Dominikańska jazda nie jest specjalnie agresywna – tylko inna. Ludzie używają klaksonów nonstop i nie chodzi tu tak bardzo o to, aby ci zakomunikować "zejdź mi z drogi" - bardziej, by powiedzieć "jestem tutaj, uważać!". Stan dróg jest całkiem odmiennym przypadkiem. Nawet te główne mają duże wyboje i włazy bez przykryć. Kilka z nich mogłoby uszkodzić twój pojazd ... Jeśli zamierzasz jeździć po Dominikanie - jedź wolno i spokojnie, nie pędź! Wtedy masz większe szanse, by dostać się do celu w nienaruszonym stanie ... zapomnij o europejskim czy północnoamerykańskim zdyscyplinowanym stylu jazdy.

źródło:www.dominicanrepublicindex.com
_________________
Dominikana
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 24-01-2008, 22:17   

Sen podróżnika

Dominikana oferuje wiele atrakcji: przepiękny, biały piasek na plaży, wycieczki górskie, kasyna, muzea, historyczne zabytki, nocne lokale ...

Wylewna Dominikana jest snem podróżnika, który się ... dzieje. Nieważne, jaki rodzaj wakacji wybierzesz - ten kraj trzyma coś dla ciebie. Bogata historia, kultura, wiele ciekawych miejsc do zbadania ... Ale tak naprawdę to zapierające dech w piersi plaże ściągając tu podróżników z całego świata.Jest mnóstwo rzeczy, które możesz robić będąc na Dominikanie. Ten kraj słynie przede wszystkim z atrakcji związanych z wodą: surfing, windsurfing, kiteboarding, połówy i nurkowanie.
Nie brak też pól golfowych otoczonych piękną scenerią. Jeśli chcesz pozwiedzać wyspę wybierz się na wycieczkę rowerową, powędruj w górach lub wybierz się na safari.
Możesz również wynająć łódź i wypłynąc na połów, albo wykupić tournee dookoła wyspy. Dominikańczycy są przyjaźni i zrobią wszystko, byś czuł się jak w domu.

Dominikana może się pochwalić 800 milami zdumiewającej linii brzegowej, z ciepłą wodą leniwie otulającą nieskazitelnie biały piasek karaibskiego wybrzeża. Dwie plaże znajdują się trochę poza wyspą. Dla każdego miejsca charakterystyczne jest piękno wraz z ludzmi i atmosferą. Od małych, odosobnionych plaż do ekstrawaganckich odcinków piasku rozrzuconego w słońcu, plaże mienią się swym własnym wdziękiem. Na popularniejszych plażach Dominikany, wczasowicze mogą cieszyć się możliwością sportów wodnych, tj: snorkeling, nurkowanie z akwalungiem, windsurfing, które są tutaj szczególnie popularne - zwłaszcza w Cabarete.
Zadziwiające formacje rafy koralowej są ulokowane z dala od brzegu kilku plaż. Są one domem dla wielu form życia oceanicznego, które możesz zbadać na snorkelingu albo podczas wycieczki nurkowania z akwalungiem.

Inną atrakcją Dominikany są kasyna. Różne gry komputerowe dla dorosłych są prawne wszędzie ... kasyna można znaleźć w hotelach i resortach w całym kraju. W przybliżeniu w 12 miatach Dominikany znajduje się 31 urządzeń do hazardu ...
Są też inne rzeczy, które można tu robić: zobaczyć monumenty, zwiedzić muzea, poznać fascynującą historię i kulturę kraju.
Na Dominikanie szczególnie ekscytujące jest życie nocne ... lokale ... bary. Z takimi możliwościami wyboru nigdy nie znajdziesz apatycznego momentu ...


źródło:www.dominicanrepublic-guide.info
_________________
Dominikana
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 02-02-2008, 17:05   

Klimat, Dominikana

Dominikana ma klimat tropikalno-morski, z większymi zmianami temperatur dziennymi i lokalnymi niż sezonowymi. Dominikański klimat ma dwa sezony: lato i zimę.

Temperatura

Morski klimat Dominikany wraz z bryzami dostarcza komfortowej temperatury przez okrągły rok.
Przeciętnie temperatury wynoszą od 23° C wcześnie rano do 32° C w południe. Ogólnie najcieplejszym miesiącem jest sierpień ... styczęń i luty są najzimniejsze.
Najniższe temperatury zdarzają się na terenach górskich blisko Constanza, gdzie temperatury spadły do 0° C ... najwyższ poziom w lecie zarejestrowano na granicy z Haiti ok 39° C.

Deszcze

Wzdłuż północnego wybrzeża, sezon deszczowy trwa od listopada do stycznia. Na pozostałym obszarze od maja do listopada. Maj jest miesiącem najbardziej deszczowym.
Sezon suchy trwa od listopada do kwietnia. Najsuchszy jest marzec.
Średnie roczne opady w kraju wynoszą - 150 centymetrów. Ulega to jednak zmianie w poszczególnych regionach i sięga od 35 centymetrów w Valle de Neiba do 274 centymetrów w Cordillera Oriental. Zachodnia część kraju (doliny) otrzymuje najmniej deszczu.

Tropikalne cyklony

Tropikalne depresje, burze i huragany na Dominikanie - zdarzają się przeciętnie raz na dwa lata. Sezon cyklonów trwa od początku czerwca do końca listopada, ale zdarzają się również w maju i grudniu. Najwięcej występuje we wrześniu i październiku. Huragany zwykle zdarzają się od sierpnia do października. Wiatr może wtedy wiać z prędkością przekraczającą 200 kilometrów na godzinę i przynosić ogromne opady ...
65 procent burz uderza w południową część kraju, zwłaszcza wzdłuż Hoya de Enriquillo. Ostatnie główne huragany, które uderzyły w Dominikanę to George (wrzesień 1998) i David (sierpień 1979).

źródło:www.all-dominicana.com
_________________
Dominikana
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 07-02-2008, 19:58   

Kiedy Krzysztof Kolumb ujrzał tę zieloną i przyjazną wyspę, krzyknął: "To najpiękniejszy ląd pod Niebem".

Każdy, kto kiedykolwiek był na Dominikanie prawdopodobnie się z tym zgodzi ... imponujące pasma gór ... białe plaże ... zagajniki drzew palmowych ... spektakularne rzeki i wodospady przywodzą na myśl ziemię pobłogosławioną przez niebo ...

Dominikana zajmuje większą część wyspy Hispaniola ... doświadczyła wszystkich etapów kolonizacji Ameryk. Pierwsza europejska osada - Isabella, została założona tutaj, na północnym wybrzeżu Dominikany. Santo Domingo - stolica kraju, było pierwszym europejskim miastem w Nowym Świecie.

Turystyka na Dominikanie

Dominikana jest popularna nie tylko ze względu na atrakcje historyczne ... Ludzie przybywają tutaj, by się odprężyć, cieszyć ciepłym oceanem i słońcem, by poczuć atmosferę karaibskiej "fiesty". Dominikana wita poszukiwaczy przygód ... tutaj w samym sercu wyspy możesz zbadać naturę ... wziąźć udział w spływie w dół górskiej rzeki ... poszukać ukrytych skarbów z pirackich statków ...

Resorty na Dominikanie

Puerto Plata - największe miasto w północnym regionie, znajduje się na czele najlepszych celów wakacyjnych Dominikany.
Punta Cana - egzotyczna, tropikalna i całkowicie naturalna jest rajem dla miłośników plaży.
Santo Domingo - zwiedzane pod kątem atrakcji historycznych.
Cabarete - to małe miasto jest doskonałym tropikalnym miejscem na wakacje, zwłaszcza dla młodych podróżników szukających zabawy, nowych przyjaciół i sportowych atrakcji.
Sosua - najbardziej rozrywkowa, tętniąca nocnym życiem, słynąca z ... seksturystki.

źródło:www.all-dominicana.com
_________________
Dominikana
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 08-08-2009, 15:24   

Jak nie zginąć za granicą - Dominikana

„Odkryliśmy drogę do Raju.” - miał podobno powiedzieć Krzysztof Kolumb, gdy dotarł do wybrzeży Dominikany. I mówi tak chyba każdy, kto znajdzie się w tym małym państewku na Morzu Karaibskim.

Republika Dominikańska to idealne miejsce na egzotyczny urlop czy niezapomnianą podróż poślubną. Jednak osobliwość i orientalność tego miejsca z pewnością nie raz nas zaskoczy.

Przede wszystkim nie powinniśmy spodziewać się tam europejskich norm i standardów. Dominikańczycy są zupełnie innym narodem i normalne dla nich jest, że kiedy np. klient czeka na obsługę w hotelu, recepcjonista zajęty jest rozmową ze znajomymi. Porozumiewanie się po angielsku również może okazać się bardzo trudne, ludzie mieszkający na tej rajskiej wyspie są bardzo dumni z języka hiszpańskiego. Poza tym uważają, że to turysta powinien się do nich dostosować.

Dla społeczności Dominikany bardzo ważna jest grzeczność. Wchodząc do pomieszczenia lub zaczynając rozmowę z kimś koniecznie musimy przywitać się mówiąc „Buenos Dias” („Dzień dobry”). Popularne jest także całowanie się w policzki, ale też wykrzykiwanie słynnego „Hola” na ulicy, nawet do całkowicie obcych ludzi, jako że jest to naród bardzo otwarty. Charakterystyczne dla Dominikańczyków jest używanie języka ciała. Wskazując na coś nie używają palca, tak jak robimy to my, Europejczycy, lecz wydymają usta. Natomiast gdy przywołują taksówkę podnoszą tyle palców, ilu jest pasażerów.

Tym, co może nas bardzo zaskoczyć na wyspie jest kult machismo, czyli macho. Obecny, co prawda głównie wśród mieszkańców wsi, jednak wciąż niestety popularny. Zakłada on, że miejsce kobiety jest w domu, a mężczyzna cieszy się większymi przywilejami i ma wyraźną przewagę nad płcią piękną. Kult ten jest tępiony, ze względu na jego przyczynianie się do przemocy domowej. Zadziwić może również ogromna otwartość i towarzyskość Dominikańczyków. Często możemy usłyszeć zadawane bez skrępowania intymne pytania – tam nie jest to niczym dziwnym. Rzadko spotyka się tam ludzi nieśmiałych. Pewność siebie cechuje także dzieci. Wychodząc na ulicę warto mieć w kieszeni garść słodkości, turyści są bowiem często otaczani przez gromadę szkrabów krzyczących „Kalameros! Kalameros!”, co znaczy „Cukierki! Cukierki!”.

Jeśli mamy zamiar korzystać na Dominikanie z samochodu, lepiej poważnie się nad tym zastanowić. Po pierwsze, bardzo rzadko spotyka się tam oznaczone ulice, łatwo więc się zgubić. Po drugie – kierowcy ruszają kiedy chcą, a przepisów przestrzegają tylko od święta, przy tym często są pod wpływem alkoholu. Europejskiemu kierowcy bardzo trudno odnaleźć się w całym tym wyspiarskim zamęcie. Jeśli natomiast dojdzie do wypadku, policja zatrzymuje wszystkich jego uczestników, nawet na całą noc.

Mieszkańcy rajskiej wyspy przywiązują ogromną wagę do ubioru. Każdy, nawet najbiedniejszy Dominikańczyk, ubrany jest schludnie i czysto. W hotelu możemy bez skrępowania nosić luźne ubrania czy opalać się topless. Kąpanie się nago jest jednak zabronione. Poza terenem hotelu nie powinniśmy natomiast odsłaniać zbyt wiele, niemile widziane są krótkie spodnie u mężczyzn, ramiona oraz kolana też powinny pozostać w ukryciu.

Kobiety uważać muszą na temperament dominikańskich mężczyzn. Naturalne jest tam podchodzenie do samotnych kobiet, zabawianie ich rozmową czy nawet tańcem, a często też propozycja czegoś więcej. Jeśli chcemy odmówić, powinnyśmy zrobić to stanowczo, ale grzecznie, panowie nie są nachalni i uszanują naszą decyzję.

Dominikana to w miarę bezpieczny kraj, jednak szczególną ostrożność powinniśmy zachować na lotnisku. Gdy ktoś poprosi nas o przewiezienie małej paczuszki do Europy, tłumacząc się oszczędnością czasu i pieniędzy, na 99% będą to narkotyki. Należy wtedy koniecznie stanowczo odmówić i oddalić się od takiej osoby.

Teraz każdy z nas może odkrywać drogę do raju na ziemi, nie martwiąc się o inne obyczaje i standardy.

źródło:www.mmwroclaw.pl
_________________
Dominikana
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template spacevision v 0.3 modified by Nasedo. Done by Salseros

Forum dominikana

Dominikana wakacje, zdjęcia, informacje

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10