UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Salseros
04-03-2010, 12:48
Choroby, Dominikana
Autor Wiadomość
kacha 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączyła: 17 Lip 2007
Posty: 5
  Wysłany: 20-07-2007, 11:12   Choroby, Dominikana

a co to takiego to dengue
bardzo niebezpieczne dla dzieci?
_________________
Pokusom trzeba ulegać nigdy nie wiadomo kiedy znów przyjdą
 
 

SeoHost.pl

sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 20-07-2007, 14:34   

Denga, Dominikana

Denga - potencjalnie śmiertelna wirusowa choroba odzwierzęca występująca u ludzi i niektórych małp. Ma cechy gorączki krwotocznej. Przejawia się, obok gorączki, silnymi bólami i sztywnością stawów.
Objawy:
nagła gorączka
silne bóle głowy i stawów
spadek liczby białych krwinek
wysypka
ból gałek ocznych
Leczenie objawowe.

Wirus dengi - (inaczej wirus Dengue) - wirus z rodzaju Flavivirus, grupa Togavirus. Rodzaj wirusów wywołujących chorobę odzwierzęcą o nazwie denga. Przenoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti i Aedes albopictus. Wyróżnia się cztery typy serologiczne wirusa dengi:
I - występujący w obu pasach podzwrotnikowych i pasie zwrotnikowym.
II - występujący w pasie zwrotnikowym
III - w Indiach, na Filipinach i płd.wsch. Azji
IV - Indie i Filipiny.

Komar zakaża się, gdy pije krew chorego człowieka lub małpy.

Informacje pobrane z WIKIPEDIA

Tutaj możecie więcej poczytać na ten temat:
wirus denga
_________________
Dominikana
 
 
langusta 
SZCZUR LĄDOWY

Dołączyła: 12 Cze 2007
Posty: 3
Wysłany: 01-08-2007, 14:08   

w ostatnich latach wzrosła zachorowalność na dengue w Meksyku. Najważniesze to mieć pod ręką środki odstraszające komary i unikać zbiorników ze stojącą wodą.
najwiecej zachorowan występuje w pasie klimatu tropikalnego i subtropikalnego przez okrągły rok, na południe i na północ od tego obszaru podczas aktywności sezonowej komarów

Podobnie z malarią. Nie wierzcie, że nie ma zagrożenia. Jest i to cholernie duże. Na tej stronce napisano czarno na białym. Sprawdź niebezpieczne rejony. Dominikana strefa wysokiego zagrożenia malarią

www.malaria.com.pl
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 23-12-2007, 22:53   

Leptospiroza - co to jest ...

Leptospirozy - grupa chorób odzwierzęcych wywołanych przez krętki z rodziny Leptospira. Dla człowieka patogenny jest gatunek Leptospira interrogans. Obejmuje on szereg serotypów, które wywołują choroby o zbliżonym obrazie klinicznym.
Leptospirozy spotykane są na całym świecie, z wyjątkiem regionów polarnych i subpolarnych. Najczęściej występują w klimacie ciepłym i wilgotnym. Krętki dostają się do organizmu poprzez uszkodzoną skórę oraz błony śluzowe. Leptospiroza uznawana jest za chorobę zawodową pracowników zakładów oczyszczania ścieków oraz hodowców zwierząt.

Jeden z symptomów leptospirosis - żółknie gałka oczna



W przebiegu choroby wyróżnia się dwa okresy:
• okres I - związany bezpośrednio z bakteriemią
• okres II - związany z odpowiedzią immunologiczną organizmu
W pierwszym etapie choroby dochodzi do wysiewu krętków tkanek i do krwi. Następuje uszkodzenie śródbłonka naczyń włosowatych. W większości wypadków reakcja odpornościowa gospodarza szybko doprowadza do wyeliminowania bakterii. Pojawia się drugi etap choroby, który często doprowadza do znacznie groźniejszych powikłań. Jedną z takich komplikacji jest zespół Weila objawiający się uszkodzeniem wątroby i nerek. W jego przebiegu pojawia się często żółtaczka wraz ze wzrostem aktywności enzymów wątrobowych AspAT i AlAT. Uszkodzenie nerek objawia się krwinkomoczem, białkomoczem, obecnością wałeczków w osadzie. W ciężkich przypadkach może dojść do retencji ciał azotowych. Może wystąpić również zapalenie naczyń objawiające się krwawieniami z nosa, krwiopluciem, wybroczynami skórnymi. Stosunkowo rzadkimi powikłaniami jest zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, ARDS.

Leczenie
• antybiotykoterapia lekami z grup: penicylin, tetracyklin, chloramfenikolem lub cefalosporynami
• w przypadku znacznej bakteriemii może wystąpić reakcja Jarischa-Herxheimera
• niekiedy, w przypadku znacznej niewydolności nerek, konieczne jest stosowanie hemodializ

Rokowanie
• zależy od ciężkości zmian i przebiegu choroby
• u osób starszych, obciążonych innymi chorobami, śmiertelność może sięgać 50%
• u osób młodych, zdrowych, nie przekracza 5%
• przyczyny zgonu: krwawienia, niewydolność nerek
żródło:www.wikipedia.org

(...) Bakterie przebywają w układzie siateczkowo- śródbłonkowym wątroby. Krętki przedostają się następnie do krwi a następnie do różnych tkanek: nerwowej i mięśniowej, np. serca. Wykazują powinowactwo do opon mózgowo-rdzeniowych. Okres wylęgania 1-2 tygodnie.
Objawy: dreszcze, gorączka (około 7-9 dniowa), wymioty, bóle głowy, mięśniobóle, wysypka na skórze i błonach, obniżenie ciśnienia krwi, wzrost stężenia mocznika we krwi. Po tygodniowym przebiegu gorączka spada na 2-4 dni po czym powraca; zwiastuje to uszkodzenie narządów. Wyróżnia się leptospirozę żółtaczkową o ciężkim przebiegu i leptospirozę bezżółtaczkową o lżejszym przebiegu. Rezerwuarem zarazka są gryzonie i zwierzęta domowe. Zwierzęta zakażają wodę i żywność. Chore zwierzęta wydalają zarazki wraz z moczem, kałem, mlekiem.
źródło:www.luskiewnik.strefa.pl

Angielska nazwa: leptospirosis. Leptsospiroza jest ostrą, zakaźną chorobą odzwierzęcą (...) Krętki mogą przetrwać w środowisku wodnym nawet ponad miesiąc, natomiast giną niemal natychmiast po wysuszeniu. (...) Podróżni nie powinni kąpać się w zbiornikach wody stojącej i w wolno płynących potokach, gdy wiadomo, że w tych miejscach błąka się dużo psów i/lub szczurów. Ponadto należy pamiętać o leptospirozie przy oswajaniu znalezionych psów - unikać kontaktu z ich moczem. Świeże warzywa należy starannie umyć, co oczywiście chroni także przed niektórymi innymi chorobami.
źródło:www.niewidzialni.com.pl

źródło:www.microbewiki.kenyon.edu
_________________
Dominikana
 
 
rumpleteazer 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 6
Wysłany: 14-01-2008, 18:11   

Czy rzeczywiście denga jest dużym zagrożeniem?
Czy jest duża zachorowalność na Dominikanie? (starałam się znaleźć jakieś statystyki, ale mi się nie udało).
Czy jest szansa się uchronić przed komarami (w Europie nigdy mi się to nie udaje w 100%)
 
 
Eva 
SZCZUR LĄDOWY

Dołączyła: 02 Sty 2008
Posty: 4
  Wysłany: 15-01-2008, 16:07   

Wpisz na wyszukiwarce GOOGLE "DENGUE MOSQUITO" i znajdziesz wszystko o tych komarach zwanych tez TIGER MOSQUITO w jezyku angielskim lub hiszpanskich.
W tym momencie na Dominikanie nie ma epidemii. Sa za to normalne komary, ktore sa wystarczajaca napastliwe.Wez ze soba dobry spray lub locion przeciwko komarom zawierajacyDEET. Znajomi powiedzieli mi, ze mozna na miejscu kupic bardzo dobry spray OFF. Zalecane tez jest zazywanie witaminy B1 na tydzien przed odlotem i w czasie pobytu. Prawdopodobnie zapach, ktory wydziela skora nie jest "przyjemny" dla komarow. Rowniez srodek, ktory prawdopodobnie je odstrasza jest olejek"TEA TREE OIL". Za 3 tygodnie lece na Dominikane i wyprobuje.
 
 
rumpleteazer 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 6
Wysłany: 15-01-2008, 16:46   

Denga a komary

Eva napisał/a:
Wpisz na wyszukiwarce GOOGLE "DENGUE MOSQUITO" i znajdziesz wszystko o tych komarach zwanych tez TIGER MOSQUITO w jezyku angielskim lub hiszpanskich.
W tym momencie na Dominikanie nie ma epidemii. Sa za to normalne komary, ktore sa wystarczajaca napastliwe.Wez ze soba dobry spray lub locion przeciwko komarom zawierajacyDEET. Znajomi powiedzieli mi, ze mozna na miejscu kupic bardzo dobry spray OFF. Zalecane tez jest zazywanie witaminy B1 na tydzien przed odlotem i w czasie pobytu. Prawdopodobnie zapach, ktory wydziela skora nie jest "przyjemny" dla komarow. Rowniez srodek, ktory prawdopodobnie je odstrasza jest olejek"TEA TREE OIL". Za 3 tygodnie lece na Dominikane i wyprobuje.


Dziękuję za pomoc.

Wrzuciałam w google'a różne kombinacje i wyrzucało mi masę stron, ale bez odpowiedzi na moje pytanie. :oops: Nie pomyśłałam o "DENGUE MOSQUITO" :oops:

Trik z witaminą B1 stosowałam w swoim życiu dwa razy. Niestety komarom zapach nie przeszkadzał (stosowałam 2 tygodnie przed wyjazdem i w czasie pobytu w raju komarów) za to mi i owszem (pot i mocz mają specyficzny zapach w trakcie takiej kuracji; skóra pachnie specyficznie).

To może dodam informacje, które ja znalazłam na temat walki z komarami, gdyby ktoś szukał:
- Komary nie lubią podobno olejku z cytroneli (citronelli), zresztą w niektórych liniach "antykomarowych" oferowany jest olejek citronella lub kremy z jego dodatkiem
- Komary nie przepadają również za olejkiem lawendowym, goździkowym, miętowym, cedrowym i paczulowym
- Środki zawierające DEET to: Autan, produkty firmy Bayer (nie pamiętam nazwy linii) i Moustidose;
 
 
Eva 
SZCZUR LĄDOWY

Dołączyła: 02 Sty 2008
Posty: 4
  Wysłany: 15-01-2008, 20:13   

:evil: Zmartwiles mnie bardzo co do witaminy B1. Mimo to bede probowala poniewaz komary "kochaja"mnie. Mam tylko nadzieje, ze trafie na okres bardzo suchy ( w co nie wierze)i komary zostawia mnie w spokoju :lol: Biore caly zapas srodkow przeciwkomarowych i zobacze co bedzie najskutniejsze. Znajomi mi powiedzieli, ze Autan je tylko laskocze. Mam tez bardzo dobry spray specjalny(ale tylko do pomieszczen) na komary DENGUE. Wyczytalam tez na forum holenderskim o Dominikanie, za czasami na plazy sa tez pchly piaskowe.Prawdopodobnie nic je nie odstrasza, tylko miejsca ukaszone bardzo swedza. Przeciwko reakcji alergicznej najlepsza jest HISTAMINE i TEA TREE OIL, ktory lagodzi swedzenie. Pytalam sie czy wystepuja wypadki ukaszenia przez Dengue komary, owszem ale epidemi jako takiej niema. Najczesciej zdaza sie to w polnocnej czesci Bavaro. Duzo zachorowan bylo w listopadzie ubieglego roku po ulewnych deszczach.
 
 
rumpleteazer 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączyła: 11 Sty 2008
Posty: 6
Wysłany: 15-01-2008, 20:59   

Nie jestem entomologiem ;) :lol: ale konsultowałam się z koleżanką i ona twierdzi, że PODOBNO witamina B odstrasza tylko niektóre komary. Widać ja spotkałam się z tymi, które lubią tenże odór.

Preparaty zawierają DEET w różnym stężeniu. Problem jest taki, że na opakowaniu nie podają w jakim.. Może w Autanie jest taki, że je łaskocze ;)

Dobrze, że wspomniałaś o środkach łagodzących swędzenie. Też muszę się zaopatrzyć.
 
 
zenek 
PIRAT Z KARAIBÓW


Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 153
Skąd: Barahona D.R.
Wysłany: 19-01-2008, 17:11   

Dengue na Dominikanie to niestety normalka. W naszej dzielnicy bylo ostatnio kilka zachorowan a epidemia byla w zeszlym roku (kilka tysiecy zachorowan). Zapobieganie to chlorowanie wody i zmykanie pojemnikow na wodnych.


Z tego co wiem sa dwa rodzaje dengue... Ale o detale nalezy sie zapytac specjalisty.
Tu coś o Dengue - zobacz

źródło:www.easia2u.com
_________________
Zenek
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 27-01-2008, 18:49   

Ciguatera ... Ciguate ... trucizna w rybach

"(...) Ze względu na dość często zdarzające się w rejonie Karaibów zatrucie Ciguate wskazane jest spożywanie raczej mniejszych ryb, gdyż tylko w organizmach większych osobników trucizna gromadzi się w stężeniu niebezpiecznym dla człowieka. Pożywne i zarazem lekkostrawne owoce morza, przez Dominikańczyków uważane są za afrodyzjaki pojawiają się na stole przede wszystkim w czasie kolacji (...)"

źródło: Przewodnik Marco Polo
_________________
Dominikana
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 27-01-2008, 18:55   

Ciguatera

To zatrucie toksynami morskimi, zwanymi ciguatoksynami, przebiegające najczęściej pod postacią objawów zatrucia pokarmowego, których bezpośrednią przyczyną jest spożycie ryb.

Pierwotnym źródłem toksyn są algi z gatunku Gambierdiscus toxicus, które są początkowym ogniwem łańcucha pokarmowego wielu mórz tropikalnych. W kolejnych ogniwach łańcucha pokarmowego następuje progresywna kumulacja toksyn i wśród dużych, drapieżnych gatunków stężenie toksyny może osiągnąć poziom toksyczny dla człowieka. Objawy choroby opisano po spożyciu wielu ryb, takich jak pstrąg, łosoś, makrela, barrakuda, granik choć występowanie tosyn opisano w sumie około u 400 gatunków ryb regionów tropikalnych i subtropikalnych, a także u hodowlanych łososi. Szczególnie częste przypadki występowania toksyny stwierdzono w tropikalnych rejonach Pacyfiku, północnej Australii i na Karaibach



Objawy pojawiają się około 30 minut po spożyciu skażonego mięsa (ciguatoksyny są oporne na temperaturę i gotowanie nie zmniejsza ryzyka zatrucia) i rozpoczynają się gwałtowną biegunką, wymiotami i bólami brzucha. W miarę trwania objawów dołączają kolejne objawy, takie jak bóle mięśni, zawroty głowy, nadmierna potliwość, stany lękowe, paradoksalne obniżenie temperatury ciała, drętwienie ust i palców, ataksja, halucynacje.
Charakterystycznym objawem jest też uczucie palenia przy kontakcie z zimnym przedmiotem. W niektórych przypadkach nasilenie objawów neurologicznych doprowadza do paraliżu i zgonu.

Objawy zatrucia mogą utrzymawać się kilka tygodni, ale opisywano także przypadki trwania objawów przez 20 lat. W przypadku przewlekłych objawy zatrucia mogą przebiegać podobnie do stwardnienia rozsianego.

Nie ma skutecznego antidotum na ciguatoksyny. Obwiązuje więc leczenie objawowe, polegające na wyrównywaniu stwierdzanych zaburzeń. W leczeniu stosowany był również mannitol, ale ostatnie kontrolowane badania nie potwierdzają jego skuteczności. W przypadku dolegliwości neurologicznych skuteczna bywa amitryptylina. Nawet u osób, które już nie mają objawów klinicznych, spożycie niektórych pokarmów, takich jak, orzechy, kurczak, jajka, alkohol czy ponowne zjedzenie ryb może powodować nawrót dolegliwości.

Profilaktyka sprowadza się do unikania większych ryb (ponad 3 kilogramy) pochodzących z mórz tropikalnych. Należy również pamiętać, że ani gotowanie, ani mrożenie nie unieczynnia toksyny.

źródło:www.wikipedia.org
źródło:www.kochfoundation.org.au
_________________
Dominikana
 
 
sq1jgl 
SZCZUR LĄDOWY

Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 1
Skąd: Dublin Ireland
Wysłany: 15-06-2008, 16:13   

Tabletki przeciwmalaryczne

Witam wszystkich miłośników Dominikany !

Wybieramy sie z żoną na 2 tygodnie pod koniec lipca na Dominikane konkretnie w rejon Punta Cana. Naczytalem sie wiele o tym pięknym kraju ale ciagle nurtuje mnie jedno pytanie na ktore nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi na zadnym z forów.

Mianowicie czy nalezy zaopatrzyc sie w tabletki przeciwmalaryczne? Czy jednak dac sobie z tym spokoj i dac odpoczac watrobie na wakacjach? ;-)

Wiem ze sluzby medyczne troszeczke przesadzaja ale zarowno na polskich jak i na zagranicznych portalach o malarii dominikana jest rejonem zagrozonym . Kto z was jadac na dominikane łyka tabletki anty-malaryczne i czy sa z tym zwiazane jakies skutki uboczne? (slyszalem o nudnosciach, podatnosci na oparzenia sloneczne itp.)

Czy faktycznie w resortach jest wiele komarow? Napewno zaopatrze sie w DEET spray oraz jakis odstraszacz elektryczny ale z tymi tabletkami mam dylemat (łykać czy nie łykać oto jest pytanie).

Prosze o opinie i pozdrawiam

Lukasz
 
 
nagdusia 
PIRAT Z KARAIBÓW


Wiek: 44
Dołączyła: 07 Mar 2008
Posty: 100
Wysłany: 16-06-2008, 15:57   

Ja osobiscie na wlasna odpowiedzialnosc nie lykalam tych tabletek (moja znajoma zrobila tak samo) Inni moi znajomi brali i kobitka miala starsznie rozwolnienie przez caly pobyt. Decyzja nalezy do Ciebie. Nie ma przymusu, ze musisz je lykac.
 
 
michal78 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączył: 29 Mar 2008
Posty: 9
Wysłany: 19-06-2008, 23:40   

nagdusia napisał/a:
Inni moi znajomi brali i kobitka miala starsznie rozwolnienie przez caly pobyt.


Rzadka kupa - nic fajnego, lepiej nie brać i cieszyc sie urlopem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template spacevision v 0.3 modified by Nasedo. Done by Salseros

Forum dominikana

Dominikana wakacje, zdjęcia, informacje

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 18