UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Owady z Dominikany
Autor Wiadomość
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 14-11-2007, 19:30   Owady z Dominikany

Motyle (Lepidoptera) - należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Ich ciało chroni chitynowy (struktura podobna do celulozy) oskórek. Na głowie znajduje się para oczu złożonych, para czułków oraz ssący aparat gębowy z silnie rozwiniętą ssawką. Na powierzchni czułek rozmieszczone są receptory zapachu, a na ich drugim segmencie znajduje się narząd Johnstona (odpowiednik ludzkiego błędnika – odpowiada za utrzymanie równowagi przez owada i kontroluje położenie jego ciała podczas lotu). Jest narządem słuchowym wychwytującym drgania powietrza. Większość motyli odżywia się nektarem kwiatowym.
Gąsienica jest jedynym stadium rozwojowym, w którym motyl rośnie, dlatego pobiera bardzo duże ilości pokarmu. Poczwarka to kolejne stadium - gąsienica przestaje przyjmować pokarm, nie pobiera płynu, opróżnia przewód pokarmowy, zrzuca z siebie oskórek i zmienia się w nieruchomą formę. Jedynymi otworami, jakie funkcjonują, są służące do oddychania przetchlinki. Z pozoru martwy organizm, tymczasem we wnętrzu formuje się dorosły motyl. Po wyjściu z poczwarki skrzydła są krótkie i zmięte, jak tylko owad stanie na pewnym podłożu, zaczyna je rozpościerać przez pompowanie hemolimfy. Zewnętrzny szkielet z chityny, początkowo miękki i plastyczny, schnie i przez to twardnieje. Po wyschnięciu materiał staje się sztywny i wytrzymały, przy równoczesnej lekkości i elastyczności. Żyją w zależności od gatunku od kilku godzin do kilku dni.


Machaonides swallowtail, Heraclides machaonides - Dominican Republic
- motyle dzienne (buławkoczułkie), paziowate (Papilionidae) - nasadowa część przedniego skrzydła czarna, żyłki medialne i kubitalne czarno zaznaczone. Wzdłuż zewnętrznego brzegu obu par skrzydeł znajduje się rząd półksiężycowatych, żółtych plamek. Na skrzydle tylnym przy tylnym kącie występuje czerwona, okrągła plamka. Ogonek krótki.


Pelaus swallowtail (Hispaniolan race), Heraclides pelaus imerius - Dominican Republic
- motyle dzienne (buławkoczułkie), paziowate (Papilionidae) - do tej rodziny zaliczane są jedne z największych i najpiękniejszych motyli świata (rozmiary do 25 cm). Większość motyli dziennych przykleja jaja do roślin. Z jaja wykluwa się gąsienica, o miękkim ciele, wyraźnie wyodrębnioną głową z aparatem gębowym gryzącym.


Papilio andraemon - Dominican Republic
- motyle dzienne (buławkoczułkie), paziowate (Papilionidae) - gatunek karabiskiego pazia, o powolnym, żeglującym locie. U wielu gatunków z tej rodziny na segmencie zagłowowym występuje wysuwany, ruchliwy wyrostek wydzielający ostry zapach mający na celu odstraszenie drapieżnika.


Gąsienica Heraclidesa - Dominican Republic - Poczwarki (zielone lub brązowe) przyczepione są do roślin żywicielskich lub przedmiotów znajdujących się w pobliżu żerowiska. Gąsienice najczęściej nagie, początkowo czarne, potem zielone z czarnymi pręgami i pomarańczowymi kropkami. Wiodą dzienny, samotny tryb życia.


Skrzydło motyla - wiekszość barw motyli, powstaje dzięki cząsteczkom pigmentów, zawartych w łuskach na skrzydłach.

Ciekawostki:
• Niektóre gąsienice motyli, w swoich włoskach mają białko o właściwościach parzących ( powoduje stany zapalne skóry, owrzodzenia i wtórne zakażenia ropne), lub dysponują substancją fibrynolityczną (u zwierząt powoduje trwające do czterech tygodni krwawienie, między innymi z nosa i skóry).
• Motyle postrzegają świat jako mozaikę drobnych obrazów. Widzą ruch, ale parametry ich aparatu wzrokowego są gorsze od ludzkiego.
• Paź królowej wykonuje skrzydłami 300 uderzeń na minutę.
• Motyle mogą osiągać prędkość do 55 kilometrów na godzinę.
• U niektórych gatunków na skrzydłach występują łuski zapachowe.

źródło:www.kingsnake.com/westindian/
źródło:www.pl.wikipedia.org
źródło:www.robale.pl
źródło:www.jezioro.com.pl
źródło:www.butterflywebsite.com
źródło:www.tropicalinsects.com
źródło:www.lepidoptera.neo.pl
źródło:www.motyle.info
_________________
Dominikana
 
 

SeoHost.pl

Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Template spacevision v 0.3 modified by Nasedo. Done by Salseros

Forum dominikana

Dominikana wakacje, zdjęcia, informacje

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 17