UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
Dominikańska zagryzka do rumu
Autor Wiadomość
r2r 
NAWIGATOR

Wysłany: 16-11-2009, 17:42   Dominikańska zagryzka do rumu

A może ktoś wie co Dominikańczycy zagryzją do rumu. Takie maleńkie zielone owoce wygladające jak ogóreczki. Kwaśne to strasznie ale do rumu to faktycznie super zagryzka.
Niestety nie dysponuję zdjęciem ale wiem, że wiele osób poszukuje informacji o tym owocu.
Może w końcu tajemnica się wyjaśni:)
Pozdrawiam

lope 
WILK MORSKI

Wysłany: 17-11-2009, 08:20   

bylem na Dominikanie tyle razy i pierwsze slysze o zielonej zagrysce :shock: bo rum to pija z czego sie da a najczesciej z butelki i blaszanych garnuszkow

sirga 
WŁADCA TORTUGI

Wysłany: 17-11-2009, 10:04   

nic nie obiecuje na pewno, ale spróbuje się czegoś dowiedzieć ...

czy to "cos" jest marynowane czy świeże?
jasno czy ciemno-zielone?
skórka chropowata czy gładka?
co jest w środku ... miąż ... pestki ...

r2r 
NAWIGATOR

Wysłany: 17-11-2009, 16:25   

Ten owoc był surowy. Tak jak pisałem w kształcie małego ogórka, jakieś 5 cm długi o przekroju 1 cm. Skórka gładka, jaso - zielona. Co do tego co było w srodku to raczej pestek nie było albo były raczej niewyczuwalne.
Jedliśmy to w zeszłym roku jak byliśmy na wycieczce na dominikańskiej farmie. W tym roku już się z tym nie spotkałem i miejscowym też nie udoło mi się wytłumaczyc o co chodzi. Może to regionalny przysmak z rejonu Punta Cana?

sirga 
WŁADCA TORTUGI

Wysłany: 17-11-2009, 16:52   

Znalazłam coś takiego ... po opisie ciężko wywnioskować, czy o to ci właśnie chodzi :-P ale piszesz, że widziałeś, więc wklejam foty i czekam na odpowiedź ... to czy nie to :mrgreen:

Bitter melon (ang.)- melon amargo (hisz.) - to warzywo, które swoją nazwę "bitter, amargo - gorzki" zawdzięcza swojemu smakowi. Rośnie w warunkach tropikalnych. Istnieje wiele różnych odmian, ale wszystkie swoim wyglądem przypominają ogórki.

Melon amargo

• Roślina ta należy do rodzaju przepękli (Momordica) z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Jej owoc używany jest przede wszystkim w celach kulinarnych ... gorzki melon słynie ze swoich wartości leczniczych.

Bitter melon

źródło:www.vismaya-maitreya.pl
źródło:www.harvestwizard.com
źródło:article.wn.com
źródło:pl.wikipedia.org

r2r 
NAWIGATOR

Wysłany: 17-11-2009, 18:32   

To już przerabialem. Niestety to nie to - za duże i takie pokręcone. Ten owoc jest mały,gładki i symetryczny. Jak wpadnę na pomysł do jakiego kształtu to porównać to napiszę. To ma ksztalt sterowca takieo jak Hindenburg :) Dosłownie! Małe, zielone, cierpkie w smaku i właśnie o takim kształcie...........

sirga 
WŁADCA TORTUGI

Wysłany: 17-11-2009, 19:11   

jest jeszcze ten owoc ...

okra

i ten owoc ...

bilimbi

• Roślina z rodzaju oskomian (Averrhoa) należącego do rodziny szczawikowatych (Oxalidaceae) - o liściach podobnych do akacji i aromatycznych, lekko kwaskowatych owocach.

r2r, pracujesz dla służb wojskowych czy cywilnych ;-) ?

źródło:intlxpatr.files.wordpress.com
źródło:2.bp.blogspot.com
źródło:www.fruitlovers.com
źródło:pl.wikipedia.org

r2r 
NAWIGATOR

Wysłany: 17-11-2009, 19:47   

Normalnie jestem w szoku!!!!! To jest wlaśnie bilimbi. Niesamowite - od roku szukałem i nikt nie wiedział. Zawsze zabieram ze sobą dużo takich drobiazgów z wypraw - muszle, pestki , kamienie i inne drobiazgi, które nas zainteresują. Ciężko jest zidentyfikować niektóre okazy. Teraz wiem, że można na Was liczyć. Jeszcze raz wielkie dzięki :).
Jeżeli to nie problem to może jeszcze poproszę Was o pomoc w rozwikłaniu nurujących nas pytań i ciekawostek.

Pozdrawiamy :)

sirga 
WŁADCA TORTUGI

Wysłany: 17-11-2009, 20:04   

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc :mrgreen:

czemu nie odpowiedziałeś nam na pytanie :evil:

:-P :-P :-P

r2r 
NAWIGATOR

Wysłany: 17-11-2009, 20:55   

Nie mogę się zdekonspirować :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

malik378 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 22-01-2014, 10:09   mohsin

od roku szukałem i nikt nie wiedział. Zawsze zabieram ze sobą dużo takich drobiazgów z wypraw - muszle, pestki , kamienie i inne drobiazgi, które nas zainteresują. Ciężko jest zidentyfikować niektóre okazy. Teraz wiem,

ziruales 
SZCZUR LĄDOWY

Wysłany: 11-02-2015, 11:28   

chetnie spróbuję :)

MarekPP 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 11-02-2015, 16:12   

Bilimbito to nie nazwa " dominikańska " tutaj na to mówią " pepinillo " raczej tubylcy .

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 29-04-2015, 14:51   

W regionie Punta Cany praktycznie niespotykany ten owoc.

A jesli chodzi o zagryche to miejscowi raczej nie sa do tego przyzwyczajeni. Najczesciej to poprostu rom kola i kupa lodu czyli "Cubalibre" i koniec. Ewentualnie "papitas" - czipsy, albo nachos con salsa - wiadomo. No chyba ze spotkanie przy grilu to jedza to co z grilla. Ale jakiejs konkretnej zagrychy, cos jak ogoreczki kiszone albo grzybki marynowane to oni nie znaja. Pare razy pokazywalem to nie rozumieli po co i o co chodzi...

feliz 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wysłany: 03-06-2015, 21:52   

Sirga....wlasnie doznalam szoku ze na dominikanie jedza okre! u mnie w pracy to mamy i myslalam ze to hindusko/pakistankie jedzenie ;) w ogole to mamy wiekszosc owocow i warzyw wlasnie z dominikany i az wstyd sie przyznac ze prawie zadnych nie znam :shock: :roll:

Odpowiedz do tematu