UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie)
Forum Dominikana www.forum.dominicana.com.pl  Strona Główna

Poprzedni temat :: Następny temat
NOWY DOM - NOWY KRAJ

Jaka jest Dominikana dla Polaka?
6) Raj na Ziemi! Nigdzie poza Dominikaną!
0%
 0%  [ 0 ]
5) Bardzo fajna, Chcę Tu być na stałe lub jak najczęściej.
42%
 42%  [ 3 ]
4) Fajna - w sumie warto tutaj przyjeżdżać lub nawet mieszkać na stałe
42%
 42%  [ 3 ]
3) Nie zła, da się żyć - ani lepiej ani gorzej niż gdzieindziej
14%
 14%  [ 1 ]
2) Z bólem jakoś da się wytrzymać
0%
 0%  [ 0 ]
1) Piekło na ziemi, gułag, uciekać kto żyw!
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 7
Wszystkich Głosów: 7

Autor Wiadomość
KGP 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 9
Skąd: Poland
  Wysłany: 07-07-2013, 19:25   NOWY DOM - NOWY KRAJ

Witam wszystkich bardzo serdecznie! :-D

Jestem oficerem marynarki handlowej (1-szy oficer elektroautomatyk tak to się konkretnie nazywa). Poznałem trońkę krajów karaibskich (i nie tylko). Chcę się wynieść na stałe z Polski, mam przyzwoity dochód z rajów podatkowych (bo tam zarejestrowani są armatorzy), lecz docelowo chciałbym otworzyć gdzieś jakiś w miarę spokojny i pewny interes, który zagwarantuje emeryturę mnie i mojej rodzinie (bo w ZUS już dawno nie wierzę) może nieruchomości, albo coś koło tego, nawet niewielką elektrownię mógłbym gdzieś postawić. Żona mi się jednak martwi o dzieci, o ich wykształcenie, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo, o rozruchy społeczne, etc. Nienawidzę socjalizmu i wielu innych rzeczy, które już mi się w Polsce przejadły :-/ . Nigdzie nie ma raju, ale jak to mawiają: jeden nie boi się pływania a drugi latania (ja w sumie wolę wodę: nad i pod ;)
Angielski znam w stopniu komunikatywnym, a Hiszpański zaczął mi się już podobać :-)
Nie mam oporów przed "załatwianiem" różnych rzeczy - grunt aby dało się załatwić i po rozsądnych kosztach (skoro może to diametralnie przyspieszyć biurokrację) :mrgreen: . Na razie poznałem zaledwie Puerto Plata i troszeczkę okolic, w tym oczywiście condominio Costambar, któro notabene bardzo mi się podoba. Mam trochę kontaktów na ludzi stamtąd, a nawet na mieszkanie 2-pokoje, 2-łazienki, salon, pralnia, kuchnia, za 45000$ (choć pewnie jeszcze bym ściągnął w dół).
Wiem, że jestem gringo bo zanim się zorientowałem, to każda duperella kosztowała mnie razy 2. Wielu miejscowych to cwaniaki, ale cwaniaki są wszędzie (no może najmniej na Antarktydzie). Uwielbiam wolność i luz - z tym m.in. kojarzy mi się ten fragment Dominikany, który poznałem z perspektywy Puerto Plata. Zastanawiałem się nawet nad tym, żeby w przyszłości "wskoczyć" na jakąś uczelnię i dzielić się tam swoją wiedzą.
Dzieciom tez muszę załatwić dobry start w przyszłość, aby im źle nie było, aby żyły możliwie szczęśliwie - bynajmniej nie chodzi mi o Bugati czy Ferrari dla każdego, lecz o normalne spokojne życie, w którym nikt "gitarry" nie zawraca i na normalne rzeczy nie brakuje.
Polskę sprzed 20 lat pamiętam i materialnie się jej nie boję, lecz zza wschodniej granicy lubię co najwyżej Hur Aleksandrowa (choć miejscowych Rosjan dobrze wspominam).
Może ktoś miałby coś mądrego i ciekawego do powiedzenia, jak widział by mnie i moją rodzinę w tutejszym środowisku?
Z góry serdecznie dziękuję za każdą myśl :idea: i serdecznie pozdrawiam z dwustu metrowego pokładu mojej łajby. 8-)
_________________
Krzysztof [happy diver and seaman]
 
 

SeoHost.pl

MikeM 
PIRAT Z KARAIBÓW

Wiek: 37
Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 738
Skąd: Punta Cana
Wysłany: 07-07-2013, 22:20   Re: NOWY DOM - NOWY KRAJ

KGP napisał/a:
Witam wszystkich bardzo serdecznie! :-D

Jestem oficerem marynarki handlowej (1-szy oficer elektroautomatyk tak to się konkretnie nazywa). Poznałem trońkę krajów karaibskich (i nie tylko). Chcę się wynieść na stałe z Polski, mam przyzwoity dochód z rajów podatkowych (bo tam zarejestrowani są armatorzy), lecz docelowo chciałbym otworzyć gdzieś jakiś w miarę spokojny i pewny interes, który zagwarantuje emeryturę mnie i mojej rodzinie (bo w ZUS już dawno nie wierzę) może nieruchomości, albo coś koło tego, nawet niewielką elektrownię mógłbym gdzieś postawić. Żona mi się jednak martwi o dzieci, o ich wykształcenie, opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo, o rozruchy społeczne, etc. Nienawidzę socjalizmu i wielu innych rzeczy, które już mi się w Polsce przejadły :-/ . Nigdzie nie ma raju, ale jak to mawiają: jeden nie boi się pływania a drugi latania (ja w sumie wolę wodę: nad i pod ;)
Angielski znam w stopniu komunikatywnym, a Hiszpański zaczął mi się już podobać :-)
Nie mam oporów przed "załatwianiem" różnych rzeczy - grunt aby dało się załatwić i po rozsądnych kosztach (skoro może to diametralnie przyspieszyć biurokrację) :mrgreen: . Na razie poznałem zaledwie Puerto Plata i troszeczkę okolic, w tym oczywiście condominio Costambar, któro notabene bardzo mi się podoba. Mam trochę kontaktów na ludzi stamtąd, a nawet na mieszkanie 2-pokoje, 2-łazienki, salon, pralnia, kuchnia, za 45000$ (choć pewnie jeszcze bym ściągnął w dół).
Wiem, że jestem gringo bo zanim się zorientowałem, to każda duperella kosztowała mnie razy 2. Wielu miejscowych to cwaniaki, ale cwaniaki są wszędzie (no może najmniej na Antarktydzie). Uwielbiam wolność i luz - z tym m.in. kojarzy mi się ten fragment Dominikany, który poznałem z perspektywy Puerto Plata. Zastanawiałem się nawet nad tym, żeby w przyszłości "wskoczyć" na jakąś uczelnię i dzielić się tam swoją wiedzą.
Dzieciom tez muszę załatwić dobry start w przyszłość, aby im źle nie było, aby żyły możliwie szczęśliwie - bynajmniej nie chodzi mi o Bugati czy Ferrari dla każdego, lecz o normalne spokojne życie, w którym nikt "gitarry" nie zawraca i na normalne rzeczy nie brakuje.
Polskę sprzed 20 lat pamiętam i materialnie się jej nie boję, lecz zza wschodniej granicy lubię co najwyżej Hur Aleksandrowa (choć miejscowych Rosjan dobrze wspominam).
Może ktoś miałby coś mądrego i ciekawego do powiedzenia, jak widział by mnie i moją rodzinę w tutejszym środowisku?
Z góry serdecznie dziękuję za każdą myśl :idea: i serdecznie pozdrawiam z dwustu metrowego pokładu mojej łajby. 8-)


Te studia dla dzieci to ja bym bardziej myslal o Stanach, a szkoly jak najbardziej sa porzadne w Bavaro sporo (6) jak na DR polskich dzieci. Sa fajne programy wymiany (oczywiscie na tych lepszych dominikanskich szkolach). Ja wybralem studia tutaj bo sie tanio i szybko kupuje wykladowcow itd... i da sie w 2lata skonczyc prawo bez wiekszego wysilku, pozatym juz za stary jestem zeby powtazac zarwane noce jak sobie UG przypominam ehhh...
_________________
.....
miminternational@ymail.com
 
 
Zenon S 
PIRAT Z KARAIBÓW

Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 356
Wysłany: 09-07-2013, 23:13   

Ja wlasnie po prawie pietnastu latach spedzonych w dominikanskim "raju" wracam do Europy. Zarezerwowalem bilet na wrzesien. Jestem jednym z ostatnich europejczykow , ktorzy tu jeszcze sa (Barahona).
Z moich znajomych zostal tylko wloch Marco ale on przenosi sie w sierpniu do Urugwaju , motywujac wybor kraju krotkim zdaniem : "bo tam nie ma dominikanczykow"...
Osobiscie odradzal bym Dominikane jako miesce emigracji. Jest tyle pieknych i bezpiecznych wysp na karaibach , ze nie ma sensu sie tutaj pchac.
Pokrotce:
1) sluzba zdrowia jest tragiczna , ubezpieczenie nie jest zadna gwarancja . Mam w tym kierunku (niestety) tragiczne doswiadczenia ze smiercia najblizszych wlacznie.

2) Edukacja jest na bardzo niskim poziomie i widze , ze na naszej przeprowadzce nabardziej ucierpialy dzieci. Platne instytuty sa drogie a ich poziom nie jest adekwatny do ceny.

3) Bezpieczenstwo ... Niestety tutaj znow mam przykre doswiadczenia. W zeszlym roku zamordowano mi szwagra w bestialski sposob , zakopujac go zywcem. Proces trwa do dzisiaj i bedzie prawdopodobnie trwaj jeszcze dlugo bo tu sie nikomu do niczego nie spieszy ...
Nie ma rzeczy , ktorej dominikanczyk by nie ukradl. Nawet nie chce mi sie wymieniac co "sprzatnieto " ludziom z sasiedztwa w ostatnich miesiacach.
Mi osobiscie w zeszlym miesiacu ukradziono antene Wi-Fi , wiec nie mam internetu. Pisze z kafejki netowej. Moj problem to pare groszy za urzadzenie na dachu ale prywatna firma , ktora wybudowala maszty i pokryla internetem Wi-Fi cale miasto pojdzie z torbami ... Tutaj inwestycja idzie w dzisiatki tysiecy dolarow. A kradzieze anten sa wlasnie w "modzie".
Jezeli chodzi o inwestycje i interesy... Znajomy francuz (wlasnie wyjechal) Kevin w ciagu dwoch lat wybudowal siec dystrybutorow srodkow czystosci , zaopatrywal wszystkich od Pedernales do Azua. Nakryl jednego z dystrybutorow na falszerstwach i kradziezy (udowodniono kombinacje na ponad 800 tysiecy peso). Po wyjsciu z wiezienia Dominikanczyk spalil mu magazyn i biznes sie skonczyl.

Wielokrotnie Ambasadorzy Hiszpanii i Kanady ostrzegali swoich obywateli przed inwestycjami w Republice Dominikany.
Przed paroma tygodniami po raz kolejny napadnieto cudzoziemca na terenie hotelu a napastnicy nosili uniformy hotelowe. Hotel odmowil jednak konfrontacji poszkodowanego z personelem , policja nie zrobila nic , zeby wykryc sprawcow...
MSZ niemiecki wydal juz dawno note przestrzegajaca przed wyjazdem do Dominikany.
W zwiazku z tym biura podrozy nie sa obowiazane placic odszkodowan tym turystom , ktorzy zostali obrabowani i poturbowani w hotelach lub na zewnatrz kompleksow turystycznych. Piaslem juz o tym wczesniej.
MSZ szwajcarski rowniez wydal ostrzezenie przed wyjazdem na "rajska wyspe".
Sprawy przestepczosci zaszly tak daleko , ze od paru tygodni mamy stala (24 godziny) obecnosc wojska na ulicach wszystkich miast.

Moglbym tak ciagnac w nieskonczonosc ale nie ma sensu bo ci , ktorzy chca przyjechac tu na stale nie przyjmuja zazwyczaj zadnych argumentow. Doswiadczenie jest nieprzekazywalne. Jednak co innego jest niezobowiazujacy tyrystyczny pobyt a co innego codzienna egzystencja gdzie trzeba miec oczy szeroko otwarte. Najgorsze , ze nie chodzi tu tylko o strate paru groszy a o zycie.
Moze nastepnym razem napisze wiecej...
 
 
KGP 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 9
Skąd: Poland
Wysłany: 10-07-2013, 20:56   

MikeM napisał/a:
Cytat:

Serdecznie dzięki MikeM i ZenonS! Na Dominikanie byłem przelotną chwilę, a to za mało aby aby dowiedzieć się wystarczająco dużo na temat tego kraju. :roll:
Przyznam się się szczerze, że od dość dawna myślałem o zapuszczeniu korzeni na Belize, ale jakoś te kilka dni na Dominikanie pozytywnie wyryły się w pamięci. Co prawda zdążyłem zauważyć, że jestem gringo a nie swojak i że trzeba płacić 200%, ale z Waszych opowiadań odkrywa się przede mną zupełnie nowa rzeczywistość. Dzięki za każde słowo, za każde spostrzeżenie! Pozdrawiam serdecznie z Morza Karaibskiego :!:
_________________
Krzysztof [happy diver and seaman]
 
 
MarekPP 
PIRAT Z KARAIBÓW

Dołączył: 22 Cze 2011
Posty: 231
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-07-2013, 16:28   @zenon ale macie prawa jazdy po 100 peso

@zenon No trzeba szukać pozytywów ) na śmiesznie ? W Barahonie prawa jazdy po 100 Peso !
A na poważnie to szkoda że jednego weterana dominikańskiej " siłaczki " nam może ubyć w Twojej osobie . Życzę szczęścia i trzymam kciuki

http://www.elcaribe.com.d...ir-por-solo-100
_________________
Marek
 
 
krzysiekg1965 
SZCZUR LĄDOWY

Wiek: 59
Dołączył: 14 Lip 2013
Posty: 1
Skąd: wawa
Wysłany: 14-07-2013, 20:11   

Witam wszystkich i mam kilka pytań
Czyli jeśli chciałbym na początek wynająć dom z basenem to po wynajęcia auta mogę sie tam bezpiecznie poruszać .
Jakie są ceny w sklepach jak drogie jest życie na Dominikanie .
Czy kupno domu ułatwia uzyskanie wizy pobytowej .
_________________
krzys
 
 
Salseros 
Administrator


Wiek: 45
Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 1160
Wysłany: 14-07-2013, 21:12   

krzysiekg1965, Na wszystkie pytania znajdziesz odp na forum wystarczy poszukać i przeczytać.
_________________
www.dominicana.com.pl Dominikana Filmy Zdjęcia Informacje Hotele Telewizja Radio Muzyka
Polub nas na FB https://www.facebook.com/DominicanaComPl
Pozdrawiam Salseros
 
 
sirga 
WŁADCA TORTUGI


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Cze 2007
Posty: 2099
Wysłany: 16-07-2013, 22:10   

Zenek szkoda, że Was już tam nie będzie - ale z drugiej strony trochę rozumiem dlaczego. Jesteś kolejną osobą w ostatnim czasie, która odchodzi i zabiera ze sobą cząstkę moich wspomnień o tym kraju ;(
... to wy tworzycie część obrazów z przeszłości nierozerwalnie złączonych z Dominikaną którą poznałam i pamiętam ja ...

Marek pozytywów można szukać ... na wycieczkach ;)
_________________
Dominikana
 
 
KGP 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączył: 06 Lip 2013
Posty: 9
Skąd: Poland
Wysłany: 14-09-2014, 07:45   

Tak czy owak Karaiby są cudowne! Niech kto chce gada co chce, ja się zakochałem :-D Rok czy dwa wcześniej lub później lecz wyląduję na MOICH Karaibach na stałe. Raczej nie na Dominikanie, choć zamierzam ją odwiedzić i kto wie co jeszcze?
PZDR!
_________________
Krzysztof [happy diver and seaman]
 
 
wiolcik 
SZORUJĄCY POKŁADY

Dołączyła: 20 Lis 2012
Posty: 19
Wysłany: 15-09-2014, 05:34   

I tak oto 19.09 kolejny obywatel polski opusci Dominikane. Wracam do Niemiec! Ale co by sie za bardzo nie smucic Semana Santa juz niebawem wiec az tak dlugo w Europie nie musze czekac na kolejna wizyte na Dominikanie.

W czasie mojego pobytu tutaj duzo sie nauczylam, najwiecej chyba o tym ze Europejczycy to przyjaciele ktorzy sa jak sami czegos potrzebuja.

O ile NIE mieszkacie w miescie typu Santiago i Santo Domingo nie bojcie sie zaprzyjaznic z Dominikanczykami. Ja mam wspanialych przyjaciow w La Cumbre, Sonador i w Yasice. Sa to ludzie ktorzy nie maja duzo pieniedzy, mieszkaja w typowych "chatkach" maja kilkoro dzieci i rodzine w USA. Maja kury, kroliki i inne zwierzeta, kolo domu znajduje sie drzewo z mango i awokado. Chodza szukac fasole po "lesie" no i platanos i gineos! Ludzie o wielkich sercach i malym portfelu.

Teraz jestem w Santo Domingo od 3 tygiodni czekajac na moj samolot. Mieszkam w bogatej dzielnicy z bogata rodzina, ktorych dzieci chodza do szkoly za ktora rodzice placa 25000 peso miesiecznie (wszystko jest w jezyku angielski). Lodowka jest zawsze pelna itd, ale jadnak brakuje tego Dominikanskiego stylu zycia. Tego czegos co ludzie z Campo maja...

Wracajac do tematu, Dominikana jest fajna na rok moze 2 pozniej najlepiej wyjechac i wrocic za jakis czas!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania
Template spacevision v 0.3 modified by Nasedo. Done by Salseros

Forum dominikana

Dominikana wakacje, zdjęcia, informacje

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 19